Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov na poslední chvíli zrušil návštěvu Francie, kde jej ve čtvrtek očekávala jednání s francouzským protějškem. Sébastien Lecornu i tak při slavnostním zahájení „dělostřelecké koalice pro Ukrajinu“ přislíbil, že Francie zaplatí výrobu dalších 12 samohybných houfnic Caesar, které Ukrajina tak naléhavě potřebuje. Učinil tak v naději, že spojenecké země zaplatí výrobu dalších 60 děl tohoto typu. Paříž přislíbila Kyjevu také dodávky leteckých střel po celý rok.

Umerov zrušil návštěvu Francie s ohledem na „bezpečnostní důvody“, uvedl na svém webu list Le Monde s odvoláním na komuniké francouzského ministerstva obrany. Ukrajinský ministr se nicméně má prostřednictvím videospojení zúčastnit všech naplánovaných akcí, jako bylo spuštění „dělostřelecké koalice“ vedené Francií a USA. Koalice sdružuje 23 států, které se snaží Ukrajině zajistit potřebnou dělostřeleckou sílu.

Ministr Lecornu na této akci přislíbil, že Francie zaplatí 50 milionů eur (asi 1,24 miliardy Kč) za koupi 12 houfnic Caesar, přislíbených Ukrajině. „Zbývá financovat výrobu 60 děl a to je poselství, které předávám našim spojencům,“ řekl na úvod jednání podle listu Le Monde. Deník připomněl, že francouzský ministr dříve přislíbil Kyjevu 78 dodatečných Caesarů. Náklady by si Paříž přála sdílet se spojenci.

Ruský průmysl umožňuje ruským vojákům vystřílet desítky tisíc granátů na ukrajinské pozice. Na bojišti se ukazuje, že nic nemůže nahradit moderní dělostřelectvo,“ prohlásil Umerov v projevu předneseném prostřednictvím videokonference. Upozornil, jak vážný a naléhavý problém představuje pro ukrajinské síly nedostatek munice, a zdůraznil, že jeho vyřešení „přiblíží vítězství“.

Jedinečné záběry. Kazetová munice na nich rozhání útočící Rusy na tancích

Ukrajina již od Francie získala 18 houfnic tohoto typu, připomněl list Ukrajinska pravda.

Francie také bude dodávat Ukrajině padesátku střel vzduch-země A2SM měsíčně po celý rok, uvedl Lecornu. Le Monde dodal, že A2SM je „přepravní prostředek“ pro klasické letecké bomby o váze od 250 kilogramů po jednu tunu, kterým zajistí dolet až 70 kilometrů. Použít je lze i na letounech sovětské konstrukce, jako jsou letadla MiG a Suchoj, která Ukrajina používá.

Lecornu a Umerov měli podle původního plánu také navštívit zbrojovku Nexter v Bourges, kde se samohybné houfnice Caesar, oceňované Kyjevem, vyrábějí, a také výrobce střel a raket MBDA v Selles-Saint-Denis.

Jedinečné záběry. Kazetová munice na nich rozhání útočící Rusy na tancích