Polská policie v úterý večer přímo v prezidentském paláci v centru Varšavy zadržela dva poslance opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), které má podle nařízení soudu dopravit do vězení. Informují o tom polská média. Tito dva zákonodárci se stali předmětem sporu, který dokládá úskalí současného rozložení moci v Polsku, kdy klíčoví aktéři politické scény jsou ze dvou znepřátelených táborů. Na jedné straně stojí proevropská vláda premiéra Donalda Tuska, na druhé prezident Andrzej Duda, blízký spojenec národně konzervativní PiS.

Loni v prosinci soud poslal Mariusze Kamińského, bývalého ministra vnitra z dob vlády PiS, na dva roky do vězení za zneužití pravomocí. Ten samý trest dostal jeho náměstek Maciej Wonsik. V pondělí soud vydal policii nařízení, aby oba odsouzené dopravila do vězení.

Kamiński a Wonsik v úterý několik hodin strávili v prezidentském paláci, kam je Duda pozval na slavnostní jmenování svých nových poradců. Šéfka Dudovy kanceláře Gražyna Ignaczaková-Bandychová podle portálu gazeta.pl řekla, že policisté odpoledne zastavovali některá auta vyjíždějící z prezidentského paláce. Večer pak vešli do paláce a Kamińského s Wonsikem zadrželi. Ministr vnitra Marcin Kierwiński na sociální síti X napsal, že „před zákonem jsou si všichni rovni“.

Kritici Dudova postupu hlavě státu přes den vzkazovali, že také v prezidentském paláci běžně platí polské zákony. Šéf vlády Tusk řekl, že „neexistují příručky pro premiéra nebo ministra vnitra, co dělat, když odsouzení mají být dovezeni do vězení a přebývají v prezidentském paláci“. Vyzval Dudu a předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského, aby „toho divadla nechali“. Vyčetl jim, že zneužívají moc, kterou si ještě na mnoha místech udrželi.

Poslanec PiS a bývalý polský premiér Jacek Sasin zadržení Kamińského s Wonsikem označil za státní převrat a portál wPolityce.pl blízký PiS napsal, že „dnes jsme přestali být demokratickou zemí a stali se banánovou republikou“.

Současný spor kolem Kamińského a Wonsika sahá do roku 2015, kdy varšavský soud oba nepravomocně odsoudil na tři roky. Následně jim ovšem udělil prezident Duda milost. Nejvyšší soud ale později zpochybnil milost udělenou ještě před pravomocným odsouzením a soud loni v prosinci oba politiky PiS znovu poslal do vězení a rozhodl, že oba přicházejí o poslanecký mandát, který za PiS získali v říjnových parlamentních volbách. Ten zanikl i podle mnoha právníků a předsedy Sejmu, dolní komory parlamentu, Szymona Holowni. S tím ovšem Kamiński ani Wonsik nesouhlasí a minulý týden jim dala za pravdu jedna komora nejvyššího soudu, která však podle rozhodnutí Soudního dvora EU už v Polsku není „nestranným a nezávislým soudem“.

Duda se v pondělí na schůzce marně snažil přesvědčit Holowniu, že jeho milost pro oba politiky PiS platí. Holownia oznámil, že vedení Sejmu rozhodlo, že schůze sněmovny, která se měla konat tento týden, bude kvůli sporům kolem Kamińského a Wonsika přeložena na příští týden. Poslanci na ní budou hlasovat o rozpočtu na letošní rok. Reuters připomíná, že rozpočet se do konce ledna musí dostat prezidentovi na stůl k podpisu. Pokud se tak nestane, může hlava státu rozpustit parlament.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.