S lednovým ochlazením začaly po celém Rusku havárie komunálních zařízení a následovaly rozsáhlé odstávky teplé vody, tepla a elektřiny. Jen v úterý se zprávy o vypnutí dodávek tepla v obytných domech objevily v Saratovu, Chantymansijském autonomním okruhu na Sibiři, Vladimiru, Penze a také v několika městech v okolí Moskvy, napsal na svém ruskojazyčném webu list The Moscow Times. K odstávkám tepla se vyjádřil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který podle státní agentury TASS ocenil snahu komunálních služeb operativně odstranit havárie zchátralé infrastruktury na pozadí „anomálních“ mrazů.
„Všichni udělali vše, co bylo možné udělat, a vynaložili maximum úsilí. Skutečně v některých místech nebylo možné odstranit následky okamžitě. Bohužel, lidé, kteří seděli v zimě a bez elektřiny, museli vydržet mnoho nepohodlí a trápení. Samozřejmě se vyvodí závěry, aby v těch místech, kde je nejzranitelnější z hlediska zchátralosti, se co nejdříve vyměnila infrastruktura,“ řekl mluvčí a připomněl, že prezident Vladimir Putin dostal hlášení od gubernátora Moskevské oblasti a také od Rusy dosazeného gubernátora okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny a jednal s nimi o koordinaci práce při odstraňování havárií.
Bohatý Západ se semkl a nechává Ukrajinu a Izrael čelit barbarským hordám. Za jeho peníze totiž nakupujeme humry a šampaňské
The Moscow Times píše, že největší havárie postihly právě okolí Moskvy: nejprve ve městě Balašicha zůstalo bez tepla 26 panelových domů a obnovení dodávky trvalo tři až čtyři dny. Následně na sídlišti Klimovsk v Podolsku se skoro 20 tisíc lidí ocitlo bez vytápění a teplota v bytech klesla na pět stupňů, výpadky provázely i dodávky elektřiny. Na nápravu slíbil osobně dohlédnout Putin. Vyšetřovatelé následně zatkli zástupce šéfa města a vedoucího kotelny. Putin pak nařídil zestátnit podnik, ve kterém havárie nastala. V Klimovsku bez tepla zůstává 90 domů, ve kterých žije více než 7 tisíc lidí. Úřady jim povolily neplatit za teplo, které nedostávají.
V loňském roce se v ruských médií objevilo více než 4900 zpráv o komunálních haváriích, a to je skoro dvakrát více než v předválečném roce 2021. V roce 2022 bylo podobných oznámení více než 3200, v roce 2021 bylo havárií 2900. „V současnosti podléhají opotřebení sítě, které se budovaly v éře Leonida Brežněva,“ řekl urbanista Pjotr Ivanov listu The Moscow Times. Pokud se před deseti lety rozpadaly domy postavené v éře Brežněvova předchůdce Nikity Chruščova, nyní přišla doba, kdy kulminuje rozpad staveb z Brežněvovy doby. Avšak prakticky nikde v Rusku se nevyskytly rozsáhlé projekty na renovaci zchátralé infrastruktury, všude se dělaly jen naléhavé opravy, když se něco rozbilo. A jen v prvním týdnu nového roku se v ruských regionech odehrály již desítky havárií.
„Města v okolí Moskvy zůstávají bez tepla jedno za druhým a lidé se ohřívají u ohňů na ulicích,“ napsala dnes ukrajinská agentura Unian a k textu dodala i odpovídající snímek, pocházející z města Elektrostal, vzdáleného 35 kilometrů od Moskvy.
V Elektrostali je jeden ze závodů firmy TVEL na výrobu jaderného paliva, které se dodávalo i do Temelína a Dukovan.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist