Hraniční přechod do Německa ve Strážném na Prachaticku je neprůjezdný. Na německé straně ho blokují protestující zemědělci. Na české straně se tvoří kolona kamionů, v pondělí kolem 9:00 byla asi kilometr dlouhá. ČTK to řekla mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

„Pendleři, kteří dojíždějí do Německa do zaměstnání, se v osobních autech obrací a vrací zpět. Nákladní vozy však stojí v koloně, která je přibližně kilometr dlouhá,“ uvedla policejní mluvčí.

Ráno byl asi na tři hodiny uzavřený také přechod Boží Dar - Oberwiesenthal na Karlovarsku. Zemědělci zablokovali na německé straně i přechod Vejprty - Bärenstein na Chomutovsku. Průjezdný je zhruba od 14:30. Policie situaci monitoruje a dopravu odkláněla na jiné přechody. V Plzeňském kraji není uzavřený žádný přechod, větší počet strojů pouze ztěžuje průjezd na přechodu Folmava - Furth im Wald, zjistila ČTK.

„Krátce před 11:00 jsou všechny hraniční přechody v Karlovarském kraji plně průjezdné. Na Božím Daru situaci stále monitoruje policejní hlídka a v případě potřeby bude situaci řešit. To znamená, že pokud by byl hraniční přechod opět neprůjezdný, tak budou policisté řidiče navádět na objízdné trasy,“ sdělil ČTK mluvčí karlovarské krajské policie Jan Bílek.

V Karlovarském kraji lze do Saska jet i přes Kraslice nebo Vojtanov na Chebsku, v Ústeckém kraji mohou řidiči volně přejíždět mezi Německem a ČR přes Horu Sv. Šebestiána na Chomutovsku a další přechody v regionu. Podle informací policie jsou tyto přejezdy stále volně průjezdné.

Němečtí farmáři v pondělí na protest proti chystaným vládním škrtům v zemědělství zablokovali po celé zemi řadu dálničních nájezdů a silnic. Velkou blokádu uspořádali zemědělci podle deníku Passauer Neue Presse v bavorské obci Philippsreut na hranicích s Českou republikou. Portál iRozhlas informoval o problémech na krušnohorských hraničních přechodech mezi Českem a Saskem, mimo jiné o neprůjezdné silnici mezi Božím Darem a Oberwiesenthalem.

Čeští řidiči musí počítat s komplikacemi také na dálnici, která spojuje Prahu s Drážďany. Velké blokády jsou mimo jiné v okolí Drážďan, kde zemědělci znepřístupnili dálniční nájezdy. Traktory a další zemědělskou technikou blokují rovněž dálnice z Drážďan do Saské Kamenice a Lipska.

V bavorském Freyungu se brzy ráno zemědělci shromáždili na parkovišti jednoho ze supermarketů, odkud se pomalou jízdou vydali v koloně k hraničnímu přechodu Philippsreut/Strážný.

Blokády německá média hlásí z celé země, mimo jiné z Hesenska, Saska-Anhaltska, Severního Porýní-Vestfálska nebo Meklenburska-Předního Pomořanska. Problémy se nevyhnuly ani Berlínu, kde je na cestě do centra města kolona asi 300 traktorů. V hlavním městě se k zemědělcům přidali také řidiči nákladních vozů, kteří blokují hlavní tah u Braniborské brány v centru metropole.

Šéf Svazu německých zemědělců (DBV) Joachim Rukwied v polovině prosince varoval vládu, že pokud neodvolá chystané škrty v zemědělství, rozpoutají farmáři od ledna takové protesty, jaké Německo ještě nezažilo. Kabinet Olafa Scholze jim před týdnem vyšel vstříc a oznámil, že zemědělská vozidla budou nadále osvobozena od daně a že daňové zvýhodnění dieselu pro zemědělské stroje bude rušit postupně v několika krocích. DBV ústupek považuje za nedostatečný a požaduje odvolání všech úsporných návrhů.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.