Celkové jmění 25 nejbohatších Rusů v loňském roce vzrostlo o 50 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč) na 328,53 miliardy dolarů (asi 7,4 bilionu Kč). V roce 2022 se zmenšilo o 93 miliard (asi 2,1 bilionu Kč), napsal server Meduza s odvoláním na žebříček miliardářů agentury Bloomberg.

Nejvíce zbohatl spolumajitel ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov, jehož jmění se během loňského roku rozmnožilo o 9,3 miliardy dolarů a dosáhlo výše 24,7 miliardy dolarů. Z 25 nejbohatších Rusů loni zchudl jediný – podnikatel Vjačeslav Kantor, jehož kapitál se zmenšil o 149 milionů dolarů na 6,2 miliardy.

Pořadí největších ruských boháčů vede největší akcionář těžařského gigantu Nornickel Vladimir Potanin s majetkem odhadovaným na 31,1 miliardy dolarů, následovaný hlavním akcionářem plynárenské společnosti Novatek Leonidem Michelsonem (27,5 miliardy). Následují Vagit Alekperov, většinový vlastník oceláren NLMK Vladimir Lisin (23,9) a oligarcha Ališer Usmanov (21,1), který býval jedním z majitelů britského fotbalového klubu Arsenal. V souvislosti s válkou proti Ukrajině a protiruskými sankcemi odešel z čela Mezinárodní šermířské federace (FIE). Další příčky patří Alexeji Mordašovovi, Andreji Melničenkovi, Michailu Prochorovovi, Gennadiji Timčenkovi a Michailu Fridmanovi.

Bloomberg svůj žebříček sestavuje na základě hodnoty akcií společností, ve kterých miliardáři mají podíly. V žebříčku je celkem 500 nejbohatších lidí na Zemi, včetně 25 Rusů, dodala Meduza.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist