Hodnota vydaných licencí na komerční dodávky vojenského materiálu Ukrajině činí zhruba 117 miliard korun. Již uskutečněných projektů je odhadem za necelou polovinu, asi 51,2 miliardy korun. Na úterní bilanční tiskové konferenci to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„Samozřejmě i toto je výrazná vzpruha pro náš obranný průmysl a pro naši ekonomiku. Opět se toto projeví v naší ekonomice,“ řekla ministryně. „Stoprocentně budeme jako resort dál pokračovat v tom, že nebudeme klást nějaké překážky vydávání licencí,“ dodala.

Od začátku války Česko Ukrajině dodalo vojenské vybavení v hodnotě 6,2 miliardy korun, například bitevní vrtulníky, tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné houfnice a raketomety, uvedla Černochová. V armádních zásobách už ale vhodný materiál k poslání Ukrajině není, zopakovala.

Z materiálu na webu ministerstva obrany vyplývá, že Česko darovalo Ukrajině vojenskou techniku v zůstatkové hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun od loňského začátku ruské invaze. Mezi dary byla i letecká technika, desítky tanků, bojová vozidla, raketomety i ruční zbraně a munice. Šlo o techniku s rokem pořízení od konce 50. let minulého století až po letošek. Pořizovací cena těchto věcí činila 6,2 miliardy korun, podle obrany je 1,2 miliardy zůstatková hodnota.

V rámci mise EUMAM, schválené loni v době českého předsednictví v Radě Evropské unie, Česko dosud vycvičilo zhruba 4000 ukrajinských vojáků, řekla. Sněmovna na konci listopadu schválila možnost pokračování výcviku v ČR i pro příští rok.

Připomněla také, že s ukrajinským ministerstvem strategického průmyslu podepsal resort obrany memorandum o porozumění, které umožní užší spolupráci na opravách. Hovořila také o spolupráci například s Dánskem či Nizozemskem při dodávkách urgentně potřebné techniky a munice ze zdrojů českého obranného průmyslu.

„Tato naše pomoc otevírá i budoucí cestu zapojení České republiky do, doufejme, poválečné obnovy Ukrajiny,“ poznamenala Černochová.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.