Drony při ruské agresi na Ukrajině změnily pravidla hry, říkají ukrajinští vojáci přímo z fronty. Po příchodu zimy je těžké začínat s útočnými akcemi a podnikat údery pomocí tanků a obrněných vozidel. Proto na scénu přicházejí mrštné, levnější bezpilotní letouny.

„Tanky, které jsme používali k prolomení nepřátelských linií, mají nyní malou šanci dostat se k frontové linii,“ vysvětluje vrchní seržant tankového praporu přezdívaný Producent. Právě proto vojáci v boji využívají jednu z nejúspěšnějších nízkonákladových strategií – malé, levnější drony.

Tyto bezpilotní letouny s online přenosem původně sloužily nadšencům, kteří s nimi závodili. Ukrajina i Rusko je ale začaly upravovat tak, aby mohly nést výbušninu a aby se tak daly efektivně využít v boji. Obě země za poslední týden zveřejnily záběry z palubních kamer těchto dronů, které stojí několik tisíc korun a létají směrem k nepřátelským tankům a radarovým systémům v hodnotě milionů a likvidují je.

„Všichni vědí, že když zahlédnete nepřátelský tank, snažíte se ho v první řadě zničit, protože je to velmi silná zbraň, manévrovatelná, s mohutnou hlavní. Nepřítel dělá totéž, když vidí nás,“ popisuje ukrajinský voják a dodává, že vojáky dron často zpozoruje dřív, než se vůbec stihnou pohnout ze svých pozic.

Ukrajinský ministr pro digitální technologie Mychajlo Fedorov řekl v září agentuře Reuters, že Ukrajina v roce 2023 zvýšila celkovou výrobu leteckých dronů více než stokrát. Rusové technologický i výrobní náskok Ukrajinců pomalu dohánějí, začali mimo jiné vyrábět novou verzi dronů Lancet, které jsou efektivnější při ničení obranných prvků na bojových vozidlech či tancích.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist