Drony při ruské agresi na Ukrajině změnily pravidla hry, říkají ukrajinští vojáci přímo z fronty. Po příchodu zimy je těžké začínat s útočnými akcemi a podnikat údery pomocí tanků a obrněných vozidel. Proto na scénu přicházejí mrštné, levnější bezpilotní letouny.

„Tanky, které jsme používali k prolomení nepřátelských linií, mají nyní malou šanci dostat se k frontové linii,“ vysvětluje vrchní seržant tankového praporu přezdívaný Producent. Právě proto vojáci v boji využívají jednu z nejúspěšnějších nízkonákladových strategií – malé, levnější drony.

Tyto bezpilotní letouny s online přenosem původně sloužily nadšencům, kteří s nimi závodili. Ukrajina i Rusko je ale začaly upravovat tak, aby mohly nést výbušninu a aby se tak daly efektivně využít v boji. Obě země za poslední týden zveřejnily záběry z palubních kamer těchto dronů, které stojí několik tisíc korun a létají směrem k nepřátelským tankům a radarovým systémům v hodnotě milionů a likvidují je.

„Všichni vědí, že když zahlédnete nepřátelský tank, snažíte se ho v první řadě zničit, protože je to velmi silná zbraň, manévrovatelná, s mohutnou hlavní. Nepřítel dělá totéž, když vidí nás,“ popisuje ukrajinský voják a dodává, že vojáky dron často zpozoruje dřív, než se vůbec stihnou pohnout ze svých pozic.

Ukrajinský ministr pro digitální technologie Mychajlo Fedorov řekl v září agentuře Reuters, že Ukrajina v roce 2023 zvýšila celkovou výrobu leteckých dronů více než stokrát. Rusové technologický i výrobní náskok Ukrajinců pomalu dohánějí, začali mimo jiné vyrábět novou verzi dronů Lancet, které jsou efektivnější při ničení obranných prvků na bojových vozidlech či tancích.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.