Izraelská armáda má připravený plán na zaplavení tunelů pod Pásmem Gazy mořskou vodou s cílem vyhnat z nich ozbrojence palestinského hnutí Hamás, informoval v pondělí deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Podle nich armáda zatím nerozhodla, kdy k tomuto plánu přistoupí. V tunelech mohou být také někteří ze stovky rukojmích, které Hamás od 7. října stále drží.
Podle WSJ izraelská armáda instalovala minulý měsíc pět velkých vodních čerpadel u tábora Šatí blízko města Gaza na severu Pásma Gazy. Tato čerpadla mohou napumpovat do tunelů tisíce metrů krychlových vody za hodinu a tunely během několika týdnů zaplavit. Systém tunelů Hamásu pod Pásmem Gazy měří asi pět set kilometrů, napsal už dříve server BBC.
Izraelská armáda odmítla informaci komentovat. Podle WSJ uvedla, že provádí operace různými vojenskými a technologickými nástroji, aby zničila „teroristické kapacity Hamásu“.
Zdroje WSJ uvedly, že v americké vládě nepanuje ohledně tohoto plánu shoda. Někteří mají obavy, že mořská voda v tunelech, kde Hamás skladuje i zbraně a výbušniny, by mohla kontaminovat podzemní vody a zemědělskou půdu v Pásmu Gazy a poškodit statiku budov, které ještě stojí a nespadly při izraelském bombardování.
„Nevíme ani, jak by byl takový plán úspěšný, protože detaily ohledně rozmístění tunelů nezná nikdo,“ řekl zdroj americkému deníku.
Jako po olympiádě v Mnichově. Izraelští agenti slíbili pomstu šéfům Hamásu kdekoli na planetě
Izraelská armáda v neděli oznámila, že od začátku své pozemní operace v Pásmu Gazy koncem října objevila přes 800 tunelových šachet, z nichž asi 500 zničila. Kromě šachet armáda zničila i několik stovek tunelů. „Šachty se nacházely v civilních oblastech a mnoho z nich bylo v blízkosti nebo uvnitř škol, školek či mešit,“ uvedla armáda, která v některých tunelech našla zbraně.
Tunely v minulosti využíval Hamás také k pašování zbraní a výbušnin do Pásma Gazy ze sousedního Egypta. Ten v roce 2015 podle WSJ zaplavil mořskou vodou tunely poblíž přechodu Rafáh využívané pašeráky, za což sklidil kritiku od zemědělců, jimž zničil úrodu.
Tuto válku zahájilo hnutí Hamás bezprecedentním útokem na jih Izraele, při němž povraždilo na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších na 240 osob uneslo do Pásma Gazy. Během dosud jediného příměří, které skončilo po týdnu minulý pátek, propustil Hamás na 110 lidí výměnou za asi 240 palestinských vězňů. Izrael v reakci na útok palestinského hnutí zahájil rozsáhlé bombardování Pásma Gazy a koncem října i pozemní operaci, podle palestinských údajů při tom zemřelo téměř 16 tisíc lidí, z toho dvě třetiny byly ženy a děti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist