Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samotného prezidenta ve večerním videoprojevu.

„Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění),“ uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjansku a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

S generály a oblastními náčelníky prezident jednal podle svých slov také o financování a zapojení různých zdrojů, včetně soukromého podnikání do opevňovacích prací. „Priorita je jasná. Děkuji všem, kdo pracují na této výstavbě a při výrobě (stavebních) materiálů,“ dodal. Na pořadu byla také otázka, co ukrajinská armáda potřebuje od zahraničních partnerů k posílení obranných linií.

Zvláštní pozornost účastníci porad věnovali výstavbě krytů ve školách, aby se děti mohly učit nejen po internetu, dodal Zelenskyj.

Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje 645. dnem. Ukrajinské síly na počátku léta zahájily dlouho očekávanou protiofenzivu, která však až dosud nevedla k přelomu situace na bojišti, a mezitím ruské jednotky zejména na východě země opět přešly do útoku. Ukrajinská média citují z komentáře časopisu The Economist, podle kterého nerozhodnost Západu při podpoře Ukrajiny a šokující absence strategického vhledu zavinily, že ruský prezident Vladimir Putin získal šanci vyhrát ve válce a v příštím roce bude Rusko bojovat z pozice silnějšího.