Palestinské radikální hnutí Hamás v pátek propustilo 24 rukojmí včetně 13 izraelských žen a dětí, které od říjnového útoku drželo v zajetí v Pásmu Gazy. Informoval o tom Mezinárodní výbor Červeného kříže, který pomáhal s převozem osvobozených lidí přes hraniční přechod Rafáh do Egypta. Mezi propuštěnými je rovněž deset Thajců a jeden občan Filipín, uvedlo katarské ministerstvo zahraničí.
Izraelci se dostali na svobodu v rámci dohody o dočasném příměří, která počítá také s propuštěním dohromady 150 Palestinců z izraelských věznic. Předem neoznámené propuštění Thajců pomohly vyjednat Egypt a Katar, napsala agentura Reuters. Původní informace z Káhiry hovořily o 12 propuštěných Thajcích, mluvčí katarského ministerstva zahraničí Mádžid Ansárí později na sociální síti X upřesnil, že šlo o deset občanů Thajska a jednoho občana Filipín.
Bibi běží o život. Izraelci už nechtějí Netanjahua, coby mistr politického přežití má ale ještě šanci
Záběry televizních stanic ukázaly, jak bílé dodávky Červeného kříže převezly izraelská rukojmí do Egypta. V Rafáhu prošli propuštění, kteří strávili v zajetí skoro sedm týdnů, rychlou zdravotní prohlídkou a po převozu do Izraele měli být letecky přepraveni do nemocnic. Tam už na ně čekali jejich příbuzní.
Podle jmenného seznamu propuštěných zveřejněného izraelskými úřady jsou mezi nimi čtyři děti a šest seniorek. Na svobodě se ocitla mimo jiné i matka se dvěma malými dcerkami ve věku dva a pět let. Většina rukojmí byla zajata v kibucu Nir Oz a někteří z nich mají dvojí občanství. Čtyři osoby mají podle Berlína kromě izraelského i německé občanství, napsala agentura DPA.
"Návrat unesených je jedním z cílů války... jsme odhodláni vrátit všechna naše rukojmí," komentoval propuštění izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Člen válečného kabinetu a ministr bez portfeje Benny Ganc uvedl, že boj o návrat všech rukojmí je "morální povinností" Izraele. "Učinili jsme důležitý první krok. Budeme dál pokračovat a uděláme vše, co je třeba, abychom rukojmí přivedli zpátky domů," sdělil ministr obrany Joav Galant.
Při útoku Hamásu na jižní Izrael ze 7. října bylo do Pásma Gazy uneseno zhruba 240 lidí včetně cizinců. V zajetí skončilo rovněž 26 thajských občanů, uvádí Bangkok. Dnešní propuštění části z nich potvrdil i thajský premiér Sríttcha Tchavisin. Další Thajci se mají na svobodu dostat v následujících dnech, uvedla s odkazem na své zdroje agentura Reuters. Podle deníku Haarec se propuštěným Thajcům dostane péče v nemocnici v izraelském městě Beer Jakov.
Podle dohody o dočasném příměří má Hamás během čtyř dní propustit dohromady 50 rukojmí výměnou za propuštění 150 Palestinců z izraelských věznic.
Hamás před dnešním zahájením příměří propustil jen čtyři ženy, které držel od počátku října jako rukojmí. Šlo o dvě Američanky a dvě starší Izraelky, které se dostaly na svobodu ještě v říjnu. Na konci minulého měsíce, krátce poté, co izraelská armáda zahájila rozsáhlou pozemní operaci na severu Pásma Gazy, se armádě podařilo osvobodit unesenou vojačku Ori Megidišovou.
Izrael tvrdí, že pod nemocnicí al-Šífa v Gaze objevil 55 metrů dlouhý tunel
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist