Klid zbraní mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy vstoupí v platnost v pátek v 07:00 (06:00 středoevropského času) a první rukojmí budou propuštěni téhož dne v 16:00 (15:00 středoevropského času). Oznámilo to ve čtvrtek katarské ministerstvo zahraničí. Dauhá pomohlo zprostředkovat dohodu o propuštění části rukojmích unesených Hamásem výměnou za klid zbraní a propuštění skupiny palestinských vězňů. Izraelská vláda dohodu schválila v noci na středu a očekávalo se, že příměří začne platit již ve čtvrtek dopoledne, což se však nestalo.

Mluvčí katarského ministerstva zahraničí Mádžid Ansárí uvedl, že během čtyř dnů bude propuštěno dohromady 50 rukojmích a že zajatci, kteří jsou ze stejné rodiny, budou propouštěni ve stejné skupině. Na tom, kteří rukojmí budou osvobozeni, panuje podle mluvčího shoda. V pátek to má být 13 žen a dětí, které převezmou pracovníci Červeného kříže a převezou je do Egypta. Takový proces se má opakovat každý den v daném časovém okně.

V odpovědi na dotaz ohledně propuštění rukojmích jiné než izraelské státní příslušnosti Ansárí uvedl, že „kritéria pro propuštění jednotlivých osob byla čistě humanitární“. Katarská diplomacie podle mluvčího doufá, že do konce čtvrtého dne klidu zbraní se podaří vyjednat novou, navazující dohodu, která umožní propuštění dalších lidí.

Spolu s klidem zbraní začne podle mluvčího do Pásma Gazy také proudit humanitární pomoc, ačkoliv půjde jen o „zlomek toho“, co válkou zničená oblast potřebuje. Katar si podle Ansárího přeje, aby přestávka v boji nakonec vedla k trvalému příměří. Podobné přání již ve středu vyjádřilo několik dalších arabských států.

Součástí dohody, kterou kromě Kataru pomáhaly vyjednat Egypt a Spojené státy, je postupná výměna asi 50 rukojmích držených zejména Hamásem v Pásmu Gazy, především dětí a žen, za 150 Palestinců zadržovaných v izraelských věznicích. Klid zbraní má trvat čtyři dny. Hamás již dříve uvedl uvedl, že zadržuje asi 210 z přibližně 240 rukojmích unesených z Izraele během útoku 7. října. Další radikální skupina Palestinský islámský džihád (PIJ), která se na útoku na jižní Izrael podílela, údajně zadržuje zbytek rukojmích.

Katarský mluvčí také zdůraznil, že klid zbraní se týká pouze Pásma Gazy. Izraelská armáda se v omezené míře střetává s libanonským šiítským hnutím Hizballáh (které se zapřisáhlo, že zničí Izrael), provádí údery v Sýrii a brání se raketovým útokům jemenských povstalců.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.