Rusko v pondělí předložilo Finsku oficiální protest kvůli finskému rozhodnutí uzavřít čtyři hraniční přechody. Helsinky krok udělaly kvůli rostoucímu počtu příchodů migrantů z Iráku, Sýrie a dalších zemí bez platných dokladů. Podle Moskvy ale kroky Finska porušují práva a zájmy desítek tisíců občanů obou zemí, informovala agentura Reuters.

Finský premiér Petteri Orpo podle agentury Reuters řekl, že stále přibývá náznaků toho, že Rusko pomáhá žadatelům o azyl s přesunem na rusko-finskou hranici. Nevyloučil přitom, že Helsinky uzavřou ještě další hraniční přechody s Ruskem. Náznaků, že žadatelé o azyl se na finskou hranici dostávají za asistence ruských úřadů, totiž přibývá, varoval premiér podle agentury Reuters. Orpo prohlásil, že i pro Rusko by bylo prospěšné, kdyby se situace na finsko-ruské hranici vrátila k předchozímu stavu.

Finsko v noci na sobotu uzavřelo polovinu hraničních přechodů s Ruskem kvůli zvýšenému počtu žadatelů o azyl bez platných dokumentů přicházejících na finské hranice. Opatření bude v platnosti do 18. února.

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že předložilo oficiální protest finskému velvyslanci v Moskvě. Rusko označilo finské rozhodnutí za uspěchané a kritizovalo Finsko, že s ním tento krok nekonzultovalo. Kreml již dříve popřel, že by migranty na hranici posílal. V pondělí uvedl, že finský krok svědčí o protiruském postoji Helsinek.

Finský prezident Sauli Niinistö prohlásil, že pro Finsko je nyní nemožné vracet žadatele o azyl, kteří nesplňují kritéria ochrany. Helsinky na to musí brát při určování své politiky ohled, dodal.

Finsko, které se nedávno stalo členskou zemí Severoatlantické aliance, sdílí s Ruskem 1340 kilometrů dlouhou hranici, jež slouží rovněž jako vnější hranice Evropské unie. Uzavírka se týká nejvytíženějších přechodů Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra a Niirala na jihovýchodě země.