Izraelská armáda zničila sídlo parlamentu v Pásmu Gazy, píše zpravodajský web The Times of Israel (ToI). V budově zákonodárného sboru, kde ještě donedávna zasedali příslušníci Hamásu, který v Pásmu Gazy vládne, se přitom izraelští vojáci před pár dny vyfotili.

Video, které nyní koluje na sociálních sítích, zachycuje mohutnou explozi, po níž celou už velmi poškozenou budovu zahalí oblak černého dýmu.

Izraelská armáda v úterý oznámila, že ve městě Gaza obsadila několik úřadů, které dosud spravoval Hamás. Kromě parlamentu také například vládní areál a ústředí policie. Izraelský ministr obrany Joav Galant téhož dne hovořil o tom, že Hamás přišel o kontrolu nad městem Gaza, později doplnil, že izraelská armáda má pod kontrolou horní a střední část severního Pásma Gazy.

Izraelci po útoku Hamásu na jižní Izrael ze 7. října, který si vyžádal na 1200 obětí, zahájili masivní bombardování Pásma Gazy, na které navázala pozemní operace izraelské armády. Cílem akce je podle Tel Avivu likvidace Hamásu. Palestinské úřady tvrdí, že v Pásmu Gazy zemřelo přes 11 000 lidí. Přesnou bilanci mrtvých není možné nezávisle ověřit.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist