Obří afričtí plži, kteří se v Evropě v posledních letech těší velké oblibě jako domácí mazlíčci, mohou být pro lidské zdraví nebezpeční, varuje tým vědců z univerzity ve švýcarském Lausanne. Oblovky (achatiny) žravé nebo oblovky obrovské mohou přenášet hlístice, které u člověka představují riziko zánětu mozkových blan, píše agentura DPA.

Vědci z univerzity v Lausanne v odborném časopisu Parasites & Vectors upozorňují, že asi dvě třetiny původců nemocí, kteří jsou známí u obřích plžů, mohou nakazit i člověka.

„Sociální sítě jsou plné fotografií lidí, kteří se oblovek dotýkají kůží, nebo dokonce ústy,“ uvedla Cleo Bertelsmeierová z institutu pro ekologii a evoluci na přírodovědné a lékařské fakultě. Dodala, že se lidé domnívají, že šnečí sliz má na pokožku blahodárné účinky, nicméně při kontaktu s ním hrozí přenos patogenů.

Bertelsmeierová se svými kolegy vyhodnocovala fotografie na sociálních sítích, aby zjistili, jak rozšířené jsou oblovky coby zvířata chovaná doma. Dospěli k závěru, že mnoho lidí si neuvědomuje riziko, „jakému sebe nebo své děti vystavují, když mají s těmito plži kontakt, nebo si je dokonce dávají na obličej,“ podotýkají vědci.

Oblovky jsou žravé a rychle se rozmnožují. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je zařadil na seznam nebezpečných invazních druhů. Dokážou se dobře přizpůsobovat podmínkám mimo svá místa přirozeného výskytu a páchají obrovské škody v zemědělství. Vědci z univerzity v Lausanne proto chtějí, aby se k veřejnostem dostalo více informací ohledně zdravotních rizik chovu těchto plžů pro člověka a aby státy regulovaly možnost jejich chovu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.