Ozbrojené křídlo palestinské radikální skupiny Hamás uvedlo, že nabídlo katarským vyjednavačům propuštění až 70 žen a dětí, které od svého útoku na Izrael ze 7. října zadržuje v Pásmu Gazy jako rukojmí. Výměnou chce skupina docílit pětidenního příměří v bojích s izraelskou armádou. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

„Příměří by mělo zahrnovat úplné zastavení palby a umožnění dodávek humanitární pomoci všude v Pásmu Gazy,“ řekl mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu Abú Ubajdá v nahrávce zveřejněné na kanálu skupiny na Telegramu. Izrael obvinil z „otálení a vyhýbání se“ dohodě. Podle dřívějších odhadů Hamás unesl do Pásma Gazy více než 200 lidí.

Izraelci objevili v Gaze raketomety uvnitř maleb skautů nebo na dětském hřišti

Na sociálních sítích mezitím začaly kolovat záběry, které údajně zachycují izraelské vojáky v sídle parlamentu v Pásmu Gazy, kde donedávna zasedal Hamás. Podle vyjádření izraelského ministra obrany Joava Galanta Hamás přišel o kontrolu nad městem Gaza a izraelská armáda postupuje podle plánu. „Pracujeme podle úkolů, nemáme stopky, máme cíle – a těch dosáhneme,“ uvedl podle listu The Times of Israel (ToI).

Izrael po útoku Hamásu ze 7. října, který si vyžádal na 1200 obětí, zahájil odvetné masivní bombardování Pásma Gazy, při němž podle palestinských úřadů zemřelo přes 11 240 lidí, z toho dvě třetiny jsou ženy, děti a nezletilí.

Izraelci objevili v Gaze raketomety uvnitř maleb skautů nebo na dětském hřišti

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.