Největší evropská činná sopka Etna o víkendu vychrlila velké množství lávy. Z dálky bylo vidět, jak jsou žhavé úlomku ve tmě vyvrhované vzhůru a pak pomalu stékají dolů, upozornila agentura DPA.

Italský institut geofyziky a vulkanologie zvýšil stupeň výstrahy na oranžový ze žlutého. Větší škody však nebyly hlášeny a neobjevil se ani žádný větší příval popela. Provoz na letišti v Katánii pokračoval jako obvykle.

Letos v srpnu muselo letiště v Katánii kvůli erupci Etny přerušit provoz na 24 hodin, protože oblast na jih od sopky zahalil oblak sopečného popela.

Etna se nachází na Sicílii. Je největší aktivní sopkou v Evropě. Je vysoká zhruba 3350 metrů. Její přesná výška se však v důsledku erupcí stále mění. Etna doutná prakticky neustále. Má několik hlavních a na tři sta menších kráterů, z nichž také vyvěrá horká pára a plyny. Od roku 2013 je Etna zapsána na seznamu přírodních památek světového dědictví UNESCO.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.