Americký odborový svaz herců SAG-AFTRA se předběžně dohodl s hollywoodskými studii na ukončení druhé ze dvou stávek, které otřásly americkým zábavním průmyslem. Stávka trvající 118 dní oficiálně skončila těsně po půlnoci místního času, tedy po deváté hodině SEČ. Celostátní rada odborů bude o dohodě jednat v pátek a po tomto zasedání zveřejní další podrobnosti, uvedl SAG-AFTRA.

Členové odborů přerušili práci v polovině července. Požadovali zvýšení minimální mzdy, podíl na příjmech ze streamovacích služeb a ochranu před svým nahrazením „digitálními replikami“ vytvářenými umělou inteligencí (AI).

Podle odborů se vyjednávači předběžně dohodli na nové smlouvě s Aliancí filmových a televizních producentů (AMPTP), tedy sdružením hájícím zájmy velkých studií, streamovacích služeb a produkčních společností. Průlom znamená, že Hollywood bude moci poprvé od května rozjet plnou produkci, jakmile členové odborů v nadcházejících týdnech odsouhlasí ratifikaci dohody.

Protest herců, podobně jako v případě scenáristů, souvisí s platovými podmínkami při práci pro streamovací služby, které jsou podle umělců výrazně horší, než tomu bylo u tradičních televizních produkcí. Za oběma stávkami jsou také obavy z nahrazování lidské práce obsahem generovaným umělou inteligencí. Herce znepokojuje, že studia by díky pokroku AI mohla manipulovat s jejich podobiznami nebo nahrazovat lidské herce digitálními obrazy.

Členové odborového svazu scenáristů se vrátili ke psaní scénářů koncem září. Kvůli pokračující stávce herců však bylo mnoho produkcí stále bez práce. Podle odhadu Milken Institute stálo přerušení práce v Hollywoodu Kalifornii více než šest miliard dolarů (138 miliard korun).

Přerušení práce v Hollywoodu přimělo televizní stanice zaplnit své podzimní vysílání reprízami, soutěžními pořady a reality show. Filmová studia pak musela odložit premiéry a natáčení řady snímků, včetně filmu Duna: Část druhá, nejnovějšího dílu Mission: Impossible a hraného remaku animované klasiky od Disneyho Sněhurka, uvedla agentura Reuters.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist