Návštěva premiéra Petra Fialy v Nigérii byla zrušena. Podle mluvčího české vlády Václava Smolky Abuja v pondělí oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra. Podle diplomatických zdrojů může nigerijský krok souviset s českou podporou Izraele v OSN.

„Nigérie nám oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra, proto jsme se dohodli, že návštěvu rušíme,“ sdělil českým novinářům Smolka. Upřesnil, že oznámení z nigerijské strany přišlo v pondělí večer. Fiala, který je od pátečního večera na týdenní návštěvě subsaharské Afriky, se proto zřejmě zdrží v Keni déle, než bylo původně v plánu. Na programu má poté návštěvu Ghany a Pobřeží slonoviny.

Česká republika byla spolu se Spojenými státy či Izraelem jednou ze 14 zemí, které 27. října hlasovaly proti rezoluci Valného shromáždění OSN vyzývající k okamžitému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy. Státům, které takto hlasovaly, vadilo zejména to, že text neobsahuje přímé odsouzení Hamásu za masakr izraelských civilistů ze 7. října. Pro přijetí rezoluce, která je první společnou reakci OSN na novou válku Izraele s hnutím Hamás, hlasovalo 121 států včetně Nigérie.

Nigerijský ministr zahraničí Yusuf Tuggar minulý týden při setkání s palestinským velvyslancem v Nigérii Abdalláhem Šavešem zopakoval, že nigerijská vláda podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinské otázky. Současně odsoudil zabíjení civilistů a obě strany konfliktu vyzval k zastavení bojů, informovala místní média. „Nezáleží na tom, kdo násilí páchá. Nigérie je proti násilí, a pokud jde o současnou situaci v Gaze, Nigérie hlasovala pro zastavení bojů. Takový je náš postoj a takový zůstane,“ prohlásil ministr.

Fiala do Keni přiletěl v neděli z Addis Abeby, kde jednal s vrcholnými představiteli a zahájil česko-etiopské obchodní fórum. V pondělí předseda vlády zahájil obchodní fórum v Nairobi a navštívil místní muzeum. V úterý se podle plánu setká s keňským prezidentem Williamem Rutoem a poté se očekává tisková konference. Následně by Fiala měl jednat i s keňským ministrem obrany Adenem Dualem. Další program v Keni je vzhledem ke zrušenému odpolednímu odletu do Nigérie v tuto chvíli nejasný.

V minulosti se několikrát stalo, že musela být plánovaná návštěva českého člena vlády či prezidenta v zahraničí zrušena. Převládají zdravotní důvody, příčinou ale byla třeba i zhoršená bezpečnostní situace, přírodní katastrofa, nové neodkladné záležitosti v Česku či v hostitelské zemi, ale také zhoršení vzájemných vztahů. To se například stalo v roce 2016, kdy Čína zrušila plánovanou cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky. Důvody Peking nesdělil a média spekulovala, že příčinou byla schůzka tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana s tibetským dalajlamou v Praze.

V říjnu 2003 palestinská politická krize zmařila cestu českého ministra zahraničí Cyrila Svobody do arabských států. Ministr měl navštívit Egypt, Jordánsko a Palestinu. Svoboda nakonec navštívil Palestinu a Egypt v lednu 2004.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist