Chorvatský ministr zahraničí Gordan Grlić-Radman čelí kritice kvůli tomu, že se tento týden během hromadného focení v Berlíně snažil políbit svoji německou kolegyni Annalenu Baerbockovou. Té to bylo evidentně nepříjemné a uhnula mu. Německá média tento incident označila za „útok polibkem“. Chorvatský politik na svém chování nevidí nic špatného.

Na záběrech je vidět, jak šéf chorvatské diplomacie potřásá Baerbockové rukou a pak se k ní naklání zřejmě proto, aby ji políbil na ústa. Německá ministryně ale otočí hlavou, takže se nakonec jen otřou tváří.

Chorvatská aktivistka za práva žen Rada Boričová chování Grliče-Radmana označila za „naprosto nevhodné“. Poslankyně Ivana Kekinová řekla, že ministr zahraničí udělal ostudu nejen sobě, ale i všem Chorvatům. „Vynucené líbání žen se označuje za násilí, že ano?“ podotkla někdejší chorvatská premiérka Jadranka Kosorová.

Deník Süddeutsche Zeitung píše, že šéf chorvatské diplomacie řekl, že chtěl svoji kolegyni pozdravit „lidským“ způsobem. „Ministři se navzájem zdraví vždy srdečně,“ uvedl Grlić-Radman. Pokud jeho chování někoho urazilo, omlouvá se, vzkázal. Podle internetového portálu Spiegel-Online ale také před novináři řekl, že „neví, kde je problém“.

Süddeutsche Zeitung jeho chování přirovnává k aféře bývalého šéfa španělského fotbalového svazu Luise Rubialese. Tomu Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) tento týden udělila tříletý zákaz působení ve fotbalu kvůli tomu, že po finále ženského mistrovství světa při předávání medailí bez jejího souhlasu políbil na ústa kapitánku vítězného španělského týmu Jenni Hermosovou.

Rubiales byl po polibku vyzýván k odstoupení z postu šéfa španělského fotbalu, které nejprve odmítal. Následně ale pod tlakem klubů i sponzorů rezignoval. 

Německá ministryně zahraničí Rubialesovo chování kritizovala, k tomu, že se sama stala obětí „útoku polibkem“, se ale zatím nevyjádřila.