Násilné nedělní nepokoje na letišti v ruském Dagestánu poukazují na rostoucí radikalizaci a roztříštěnost ruské společnosti, které jsou důsledkem silně nacionalistických ideologií, jež posílila ruská válka na Ukrajině. Napsal to americký Institut pro studium války (ISW) k dění v ruské převážně muslimské autonomní republice a k prohlášením ruských činitelů včetně prezidenta Vladimira Putina. Tvrzení Kremlu o zahraničním zapojení do nepokojů v Machačkale je pravděpodobně snahou odvrátit pozornost od kritiky antisemitismu a rostoucího nepřátelství vůči etnickým a náboženským menšinám v Rusku, míní ISW.

Stovky mužů, z nichž někteří mávali palestinskými vlajkami, vtrhly v neděli večer na letiště v Machačkale a hledaly cestující letu z izraelského Tel Avivu. Bezpečnostní složky po několika hodinách dostaly situaci pod kontrolu a zadržely osm desítek výtržníků. Média informovala o dvou desítkách zraněných, včetně policistů. Nikomu z pasažérů letadla se nic nestalo. Incident se odehrál v době války mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.

Putin v pondělí mimo jiné obvinil západní a ukrajinské tajné služby, že pomohly i prostřednictvím sociálních sítí rozdmýchat nepokoje v Machačkale. Na schůzi s členy ruské bezpečnostní rady prohlásil, že demonstrace v Machačkale byly mimo jiné spuštěny „prostřednictvím sociálních sítí z ukrajinského území západními zpravodajskými službami“. Šéf Kremlu dále vinil Západ ze snahy využít regionálních konfliktů k rozložení Ruska zevnitř.

Ruská obvinění popřel poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, který prohlásil, že Ukrajina nemá s tímto „rozsáhlým výbuchem xenofobních nálad v Rusku nic společného“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve uvedl, že nedělní události v Machačkale jsou „součástí kultury nenávisti vůči jiným národům“, která nyní v Rusku převládá. Šíří ji podle něj státní televize nebo úřady.

Nepokoje v Machačkale následovaly po několika dalších antisemitských incidentech na ruském severním Kavkazu v reakci na izraelskou válku proti teroristům z Hamásu v Gaze, kteří předtím podnikli krvavý útok na Izrael.

Institut pro studium války ve své analýze upozorňuje na názor jednoho z ruských vojenských blogerů, které sleduje v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině. Podle něj snaha Kremlu svalit vinu za nepokoje na zahraniční psychologické a informační operace umožňuje ruským představitelům vyhnout se odpovědnosti za to, že připustili posílení radikálních nálad mezi ruskými muslimskými obyvateli.

ISW také cituje vyjádření ředitele Centra pro strategickou komunikaci při NATO v lotyšské Rize Jánise Sartse, podle něhož události v Machačkale představují některé z projevů radikalizace ruské společnosti, kterou podněcuje ruská válka na Ukrajině a mediální prostředí. Ruská média podněcují nenávist vůči Ukrajincům, Západu a Izraeli, uvedl Sarts a upozornil, že mnoho zabitých ruských vojáků, kteří se zúčastnili ruské invaze na Ukrajinu, pocházelo z Dagestánu.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.