Stávající pozemní operace v Pásmu Gazy je druhou fází války a bude obtížná a dlouhá. Řekl to v sobotu večer izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izraelský ministr obrany Joav Galant prohlásil, že Izrael nemá zájem na rozšiřování války, ale je připraven na všech frontách. Armáda podle něj Hamásu zasazuje těžké rány.

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v sobotu řekl, že na straně nepřítele jsou stovky mrtvých a byla také zničena jeho infrastruktura. Zničit nepřítele nelze, aniž bychom vstoupili na jeho vlastní území, zdůraznil Halevi. Řekl také, že pozemní síly provádějí „důležité a komplexní“ operace.

Jako jeden z cílů izraelské operace označil šéf armády záchranu rukojmích, které stále zadržuje Hamás. „Učiníme, co můžeme, abychom rukojmí dostali zpátky,“ řekl podle Reuters Halevi.

Při útoku z pátku na sobotu izraelská armáda zasáhla na 150 podzemních cílů palestinského radikálního hnutí Hamás a zabila velitele vzdušného křídla hnutí.

Erdoganovy silné výroky

Izrael po sobotních tureckých prohlášeních stahuje z Turecka své diplomaty a přehodnotí vztahy s Ankarou. Na sociální síť X to napsal izraelský ministr zahraničí Eli Cohen. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na sobotní propalestinské demonstraci v Istanbulu označil Izrael za okupanta a zopakoval, že Hamás, vládnoucí v Pásmu Gazy, není teroristická organizace.

Turecko v posledních týdnech opakovaně ostře kritizovalo izraelské vojenské akce v Pásmu Gazy, které jsou odvetou za útok Hamásu na jižní Izrael 7. října. V sobotu Erdogan v Istanbulu prohlásil, že Izrael je v regionu jen „pěšákem“, který bude obětován, „až přijde den“. Izrael se dopouští „válečných zločinů“, řekl turecký prezident a zároveň obvinil „západní vlády“, že především ony jsou zodpovědné za „masakry“ v Pásmu Gazy.

SAE chtějí urychlené setkání Rady bezpečnosti OSN

Spojené arabské emiráty v sobotu požádaly, aby se kvůli izraelské pozemní ofenzivě a přerušení telekomunikačních sítí v Pásmu Gazy „co nejdříve“ sešla Rada bezpečnosti OSN, informovala agentura Reuters s odvoláním na diplomaty. Patnáctičlenný orgán by se podle diplomatů mohl sejít už v neděli. SAE se s žádostí obrátily na zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martina Griffithe a šéfa Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Philippeho Lazzariniho.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.