Izraelská vláda dostala od Egypta varování před možným velkým útokem palestinského hnutí Hamás tři dny před tím, než se 7. října odehrál. Novinářům to ve středu podle agentury AFP řekl předseda zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů Michael McCaul. Už v pondělí izraelský server Ynet a agentura AP s odvoláním na své zdroje uvedly, že egyptská rozvědka izraelskou vládu před možným útokem z palestinského Pásma Gazy varovala, a to údajně deset dní předem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu toto tvrzení v pondělí označil za lež.

„Víme, že Egypt varoval Izraelce tři dny předem, že taková věc se může stát,“ řekl McCaul novinářům po jednání za zavřenými dveřmi s činiteli americké administrativy. „Došlo k varování, otázkou je, na jaké úrovni,“ dodal. Řekl také, že Hamás útok začal plánovat možná už před rokem.

Už v pondělí server Ynet napsal, že Netanjahua deset dní před útokem varoval šéf egyptské rozvědky Abbás Kámil, že z Pásma Gazy se chystá „něco neobvyklého a hrozného“. Netanjahu podle tohoto zdroje řekl, že armáda se soustředí na boj s teroristy na Západním břehu Jordánu. Na tomto Izraelem okupovaném území v posledním roce a půl armáda zintenzivnila razie proti palestinským extremistům, při nichž zemřela i řada civilistů.

Podle některých analytiků se Hamásu, který Pásmo Gazy ovládá od roku 2007, dařilo v izraelské rozvědce v posledním zhruba roce budit dojem, že o větší konfrontaci nemá zájem. Hamás obelstil tajné služby i tím, že nepoužíval pro plánování operace mobilní telefony ani počítače. Mnozí z šéfů jeho buněk také předem nevěděli, na co konkrétně se připravují, aby informace neunikla.

Egypt často slouží jako prostředník mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás. I po sobotním bezprecedentním útoku z Pásma Gazy na Izrael, po němž izraelská armáda zahájila masivní bombardování Gazy, se Káhira snaží eskalaci zastavit. V úterý egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval k jednání o ukončení eskalace izraelsko-palestinského konfliktu a vyjádřil rovněž obavy, aby se krize nerozšířila do dalších zemí a neohrozila bezpečnost a stabilitu celého regionu. Totéž řekl i korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán, který se rovněž snaží snížit napětí v konfliktu jednáním.

Izrael 7. října zažil nejkrvavější útok ve své pětasedmdesátileté historii, když přes 1500 palestinských ozbrojenců proniklo z Pásma Gazy do příhraničních izraelských obcí, kde vraždili civilisty, včetně malých dětí. Zároveň Hamás z Gazy vypálil na Izrael na pět tisíc raket. Obětí na izraelské straně je už nejméně 1200, dalších přes 2600 osob utrpělo zranění a na 150 lidí ozbrojenci Hamásu odvezli do Pásma Gazy jako rukojmí. Izraelské bombardování Pásma Gazy, kde na území menším než Praha žijí dva miliony lidí, si zatím vyžádalo na 1100 obětí a asi 5400 zraněných.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.