Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v úterý navštívil Izrael, na který v sobotu zaútočili palestinští teroristé. Setkal se se svým protějškem Elim Kohenem. Na sociální síti X o tom informoval izraelský novinář Amichai Stein.

Podle videozáznamu, který novinář sdílel, se šéf české diplomacie setkal také s vnučkou 85leté ženy, kterou palestinské teroristické hnutí Hamás uneslo do Pásma Gazy.

Šéf české diplomacie v úterý přicestoval do země jako první zahraniční státník po sobotních teroristických útocích. Zpět do Česka se vrátil ještě v noci. Společně s ním přicestovalo i 34 českých občanů. Letadlo s repatriovanými Čechy a ministrem přistálo na vojenském letišti v Kbelích ve středu v 01:30. 

Na některé z evakuovaných čekali na letišti rodinní příslušníci, jiní si hned po příletu sháněli taxi. Jeden z cestujících Adam Derner novinářům řekl, že na let z Izraele do Prahy čekal poměrně dlouho. Během čtyř dnů mu tři lety byly stornovány, do repatriačního letu se dostal podle svých slov spíše náhodou.

Z Izraele se po útoku chtěl vrátit okamžitě, zkoušel i jiné lety než do Česka, například do Atén, Paříže či Vídně. „Samozřejmě to byl strach... Najednou zní sirény, když sirény skončí, začnou padat bomby, člověk slyší exploze a musí doufat, že nic netrefí. Obranný systém Iron Dome funguje dobře, člověk v to má relativní důvěru, ale pár raket dopadlo i do Tel Avivu, do centra Izraele. Ta bezmoc je nepříjemná,“ doplnil.

Vládním speciálem se do Česka vrátil i Jan Štern, ředitel Českého centra v Tel Avivu. „Velmi záhy (po sobotním útoku) bylo jasné, že pro práci centra, kulturní akce a agendu, kterou tam naplňujeme, nějakou dobu nebude úplně prostor, takže jsme se dohodli, že bude lepší, když se vrátím zpátky,“ poznamenal.

V cestovatelském systému Drozd eviduje ministerstvo zahraničí aktuálně 181 Čechů v Izraeli, minimálně desítky se snaží nějakým způsobem dostat do Česka, uvedl na briefingu po návratu Lipavský. Pracovní skupina na ministerstvu jedná o tom, zda Česko vyšle do země další repatriační let, rozhodnutí nechtěl šéf diplomacie předjímat.

Podle Lipavského do Česka přiletěli zejména lidé, kteří se proaktivně obrátili na velvyslanectví v Tel Avivu. „Také tam bylo několik případů třeba rodiny s dětmi. Let jsme dokázali naplnit do posledního místa,“ poznamenal.

V případě, že další Češi mají zájem o repatriační let, doporučuje šéf diplomacie obrátit se na ambasádu či ministerstvo, případně jiné standardní konzulární kanály. Doporučil také registraci v systému Drozd. „Průběžně sestavujeme seznamy, vytváříme si obrázek o tom, jak situace vypadá,“ uvedl. Vycházet bude z doporučení pracovní skupiny, následně se případně obrátí na další členy vlády.

Lipavský také uvedl, že nyní nevidí reálnou možnost, jak by český stát mohl dosáhnout návratu dětí, které podle iniciativy Pod svícnem unesl bývalý manžel týrané ženy zprvu do Dubaje, nyní se ale nacházejí v Pásmu Gazy. „Bohužel realita je taková, že pokud nedojde k nějaké shodě, tak nemáme právní nástroj vůči Gaze, která je ovládaná teroristickým hnutím, jak se čehokoli domoci,“ řekl. Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva v pondělí ČTK řekla, že resort případ řeší prostřednictvím čtyř zastupitelských úřadů - v Abú Zabí, Káhiře, Tel Avivu a Ramalláhu.

Lipavský do Izraele dorazil v úterý odpoledne z ministerského zasedání Evropské unie a Rady pro spolupráci arabských států Zálivu v Ománu. S Herzogem a Kohenem jednal o možné pomoci zahraničních partnerů i důsledcích teroristických útoků na chod země, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Lipavského cesta přišla jen krátce poté, co celá vláda premiéra Petra Fialy čelila kritice Andreje Babiše, že není schopná se o české občany v Izraeli postarat. 

Počet obětí víkendového útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael stoupl už na 1200, uvedla v noci na středu izraelská veřejnoprávní televize Kan. Dosud izraelské úřady hovořily o tom, že si nejhorší útok za desítky let vyžádal 1000 životů. Zraněných je v Izraeli kolem 2900. Také v noci na dnešek Izrael útočil na cíle Hamásu v Pásmu Gazy a přes 70 jich podle své armády zasáhl.

Při izraelských protiútocích na Gazu, z níž ozbrojenci do Izraele pronikli, zatím přišlo o život kolem 900 lidí. Dalších 4600 jich utrpělo zranění. Na okupovaném Západním břehu přišlo od soboty při střetech s izraelskými silami o život 21 Palestinců a 130 jich utrpělo zranění.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.