Únik plynu na plynovodu, který spojuje Finsko a Estonsko, byl pravděpodobně způsoben vnějším zásahem. Řekl to v úterý podle agentury Reuters finský premiér Petteri Orpo. Je však podle něj příliš brzy na vyvozování závěrů, kdo nebo co poškození způsobilo. Plynovod Balticconnector byl v neděli brzy ráno odstaven kvůli neobvyklému poklesu tlaku plynu. Poškozen byl také podmořský telekomunikační kabel. Finský úřad pro vyšetřování naznačil, že se přiklání k verzi úmyslného poškození infrastruktury.

Premiér Orpo v úterý zdůraznil, že vyšetřování je v počáteční fázi. „Je předčasné vyvozovat závěry ohledně toho, kdo nebo co způsobilo poškození,“ řekl Orpo na tiskové konferenci. Poznamenal, že z plynu pochází pět procent finské energetické spotřeby. Ani poškození datového kabelu konektivitu Finska podle premiéra neovlivní.

Úřadům se podařilo najít místo poškození podmořského plynovodu, informovala už před vyjádřením šéfa vlády podle Reuters Orpova kancelář.

Finský úřad pro vyšetřování v úterý potvrdil, že zahájil vyšetřování vnějšího poškození plynovodu. Stále ověřujeme, zda bylo poškození způsobeno úmyslně, nebo náhodně, zdůraznil úřad. Rozsah poškození je však podle něj takový, že ukazuje na úmyslnou akci.

Finská vláda v prohlášení sdělila, že poškození bylo zjištěno také na telekomunikačním kabelu mezi Finskem a Estonskem. Finské ministerstvo hospodářství upozornilo, že opravy zaberou měsíce.

Podle agentury AP také finský prezident Sauli Niinistö řekl, že poškození patrně způsobila „vnější aktivita“. „Poškození podvodní infrastruktury bereme vážně a příčiny jsou předmětem vyšetřování od neděle,“ řekl Niinistö. „Je pravděpodobné, že poškození plynovodu i telekomunikačního kabelu je výsledkem vnější aktivity,“ cituje AP prezidenta, podle něhož vyšetřování pokračuje ve spolupráci mezi Finskem a Estonskem.

Niinistö řekl, že je v kontaktu se spojenci a partnery, včetně generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Ten v úterý na síti X uvedl, že aliance sdílí informace o poškození podmořské infrastruktury a že je připravena dotčené spojence podpořit.

Podmořský plynovod spojující Finsko a Estonsko byl v neděli ráno odstaven kvůli obavám, že by z něj mohl unikat plyn. Mluvčí estonského provozovatele přepravního systému Eleringu v pondělí řekl, že nelze vyloučit žádnou příčinu, včetně sabotáže. Finský provozovatel Gasrid sdělil, že pokud se potvrdí únik plynu, mohla by oprava potrubí trvat měsíce.

Norský seismologický ústav Norsar v úterý oznámil, že v noci ze soboty na neděli zaznamenal v Baltském moři pravděpodobnou explozi v zóně, kde z plynovodu unikal plyn. „Norsar zachytil pravděpodobný výbuch u finského pobřeží Baltského moře 8. října 2023 v 1:20 (0:20 SELČ),“ uvedl institut na svém webu.

Plynovod Balticconnector je dlouhý 77 kilometrů a vede mezi finským městem Inkoo a estonským Paldiski. Plyn může téct plynovodem oběma směry, a to v závislosti na tom, kde je větší poptávka.

Loni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Německa a dále do Evropy. Rusko označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. Západní politici ruská obvinění odmítli a někteří z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. List The New York Times později napsal, že za sabotáží mohla být proukrajinská skupina. Také Kyjev ale jakékoli zapojení do věci odmítá.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.