Izraelský ministr obrany Joav Galant v reakci na sobotní útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Úřady podle něj přeruší dodávky elektřiny a zablokují dovoz potravin či pohonných hmot. Galant označil opatření za součást boje proti „bestiím“, uvedla agentura Reuters. Izraelský ministr energetiky Jisrael Kac později oznámil, že nařídil okamžité přerušení dodávek vody do pobřežní enklávy. Blokáda přichází po izraelských odvetných úderech, které zabily téměř 500 lidí v Pásmu Gazy a zranily další tři tisíce. 

„Nařídil jsem úplnou blokádu Pásma Gazy. Nebude tam žádná elektřina, žádné potraviny, žádné palivo, vše je uzavřeno,“ řekl Galant. „Bojujeme proti bestiím a podle toho jednáme,“ dodal.

„Co bylo v minulosti, už nebude v budoucnosti,“ uvedl Kac v příspěvku na sociálních sítích, v němž oznámil přerušení dodávek vody.

Pásmo Gazy je od roku 2007, kdy nad ním převzalo kontrolu hnutí Hamás, pod částečnou blokádou Izraele a Egypta, které se odvolávají na obavy o bezpečnost. Blokáda si vybrala ekonomickou daň a většina z více než dvou milionů Palestinců v Gaze je závislá na zahraniční pomoci.

Izrael kontroluje vzdušný prostor nad Gazou a její pobřeží a omezuje, kdo a které zboží smí přes jeho hraniční přechody přicházet a odcházet. Stejně tak Egypt kontroluje, kdo prochází přes jeho hranice s Gazou a kdo je opouští.

Hamás hrozí popravami

Po sobotním útoku palestinského hnutí Hamás z Pásma Gazy na Izrael zemřelo přibližně 800 Izraelců, informovalo v pondělí tiskové oddělení izraelské vlády. Dalších více než 2600 Izraelců bylo podle něj zraněno a asi 150 osob teroristé z Hamásu unesli. Izraelská média už informují o 900 mrtvých po sobotním útoku, oficiálně ale tento počet není zatím potvrzen, napsal server The Times of Israel.

Ozbrojené křídlo Hamásu večer pohrozilo, že začne popravovat rukojmí, pokud izraelská armáda bude bez varování bombardovat domy v Gaze. Popravy bude zveřejňovat na sociálních sítích, uvedl Abú Ubajdá, mluvčí Brigád Kásam, ozbrojeného křídla Hamásu.

Agentura Reuters posléze nicméně informovala, že vysoký představitel Hamásu řekl televizi Al-Džazíra, že hnutí je otevřeno diskusi o možném příměří s Izraelem, protože „dosáhlo svých cílů“.

Mezi oběťmi sobotního útoku i mezi unesenými jsou také cizinci. Nejvíce Izraelců, na 260, zemřelo podle tiskového oddělení vlády na hudebním festivalu blízko Pásma Gazy. Právě z Pásma Gazy v sobotu ráno pronikly na izraelské území stovky teroristů, kteří zabíjeli a unášeli civilisty, včetně žen a seniorů.

Kromě pozemního útoku hnutí Hamás z Pásma Gazy vypálilo na Izrael přes 4500 raket, uvedlo také tiskové oddělení vlády. Velký počet raket vypálený v krátké době nedokázal izraelský protiraketový systém odrazit.

Izraelská armáda v reakci na bezprecedentní útok z Pásma Gazy toto malé a hustě obydlené území intenzivně bombarduje, podle vlády zasáhla na 1200 cílů, uvedlo tiskové oddělení izraelského kabinetu. Při tomto bombardování v Gaze zemřelo téměř šest stovek lidí.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari vpodvečer na tiskové konferenci oznámil, že armáda pokračuje v „dočišťování“ oblastí v blízkosti Pásma Gazy. Podle něj vojáci chodí dům od domu a hledají, zde se někde ještě neukrývají palestinští teroristé. Dokončena už je také evakuace obcí v blízkosti Pásma Gazy, zůstalo tam jen několik rodin, které odmítly odejít. Podle Hagariho už armáda zabezpečila hranice, takže z Pásma Gazy už na izraelské území nepronikají žádní teroristé.

Počet rukojmí, které teroristé zajali, izraelská armáda podle jejího mluvčího oznámí poté, co budou informovány všechny rodiny unesených. Hagari řekl, že už mají informace o všech Izraelcích zadržovaných po sobotním útoku.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.