Ukrajinská tajná služba SBU spolu s námořnictvem v noci na čtvrtek zasáhla ruskou leteckou základnu Saky na anektovaném poloostrově Krym a způsobila na ní vážné škody. Podle agentury Reuters to sdělil zdroj z ukrajinské zpravodajské služby. Web Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje píše, že Ukrajinci nejprve přetížili ruskou protivzdušnou obranu vyslanými drony a poté odpálili své protilodní střely Neptun. Úder potvrdila ukrajinská armáda. Moskva dříve informovala o zničení 19 ukrajinských bezpilotních letounů nad Krymem a Černým mořem.

„Údery SBU a námořnictva zasáhly cíl a způsobily vážné škody na zařízení okupantů,“ řekl podle Reuters nejmenovaný zdroj, který rovněž hovořil o použití dronů a poté střel Neptun. Na základně se nacházelo nejméně 12 bojových letounů, systém protivzdušné obrany a místo sloužilo rovněž jako cvičiště pro operátory dronů, dodal.

Podobné informace zveřejnila Ukrajinska pravda, která zmiňuje konkrétně letouny typu Su-24 a Su-30 a také protiletadlový raketový systém Pancir. Na základně se trénovali operátoři bezpilotních letounů Mohádžer, které Rusové používají ke koordinování svých vzdušných úderů a někdy je využívají také jako úderné drony, píše zpravodajský server.

Ukrajinská armáda později úder bez bližších podrobností potvrdila. „Ukrajinské obranné síly provedly kombinovaný útok na vojenskou leteckou základnu poblíž města Saky na dočasně okupovaném Krymu,“ uvedly ozbrojené síly na platformě Telegram.

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek bez bližších podrobností informovalo o tom, co nazvalo překažením „pokusu kyjevského režimu o teroristický útok“, konkrétně o sestřelení dvou desítek ukrajinských dronů nad Krymem a Černým mořem. Resort dále sdělil, že nad Kurskou, Belgorodskou a Orelskou oblastí v západním Rusku obrana zlikvidovala po jednom ukrajinském bezpilotním letounu.

Ruská protivzdušná obrana sestřelila vše, co se pokusilo zaútočit na základnu Saky (rusky Saki) na anektovaném Krymu, uvedl na Telegramu Oleg Krjučkov, poradce Ruskem dosazeného šéfa Krymu Sergeje Aksjonova.

Ukrajinská agentura Unian s odvoláním na zprávy na sociálních sítích už dříve uvedla, že na řadě míst Krymského poloostrova včetně měst Novofedorivka (v ruštině Novofedorovka), Saky, Simferopol či Sevastopol byly slyšet exploze.

Informace válčících stran nebylo možné nezávisle ověřit.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist