Indové v posledních hodinách spekulují, zda se jejich země chystá změnit svůj název. Domněnky se vyrojily v souvislosti s pozvánkou na slavnostní večeři při summitu zemí skupiny G20, který se uskuteční v Dillí tento víkend, píše agentura AFP. V ní vláda použila pro označení země název v hindštině Bhárat místo zavedené Indie, která čelí kritice, že je pozůstatkem britské koloniální nadvlády.

Oficiální názvy země podle současných pravidel zní Republic of India v angličtině i Bhárat Ganrádžja v přepise z hindštiny. Podle médií, která cituje agentura AFP, se však poslanci Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího chystají prosadit v parlamentu usnesení, podle kterého má mít přednost název v hindštině. Tomu by napovídala i pozvánka na slavnostní večeři při summitu zemí G20, kde je místo Indie uvedený název Bhárat v anglickém přepise.

Spory o název země nejsou v Indii ničím novým. BJP a premiér Módí dlouhodobě prosazují, aby měl přednost název v hindštině. Podle nich je název Indie pozůstatkem po britské koloniální vládě, která zemi řídila zhruba 200 let do roku 1947. Vláda premiéra Módího se dlouhodobě snaží vymýtit z veřejného prostoru symboly spojené s koloniální vládou.

Možnost, že by název v hindštině dostal přednost i na mezinárodním poli, vyvolal v médiích debatu. „Doufám, že vláda nebude tak hloupá, aby se úplně zbavila (názvu) Indie,“ uvedl představitel opozičního Indického národního kongresu Šaši Tharúr. Podle něj má název pocházející z angličtiny výhodu v tom, že je dobře znám v zahraničí.

Jiného názoru je bývalý hráč kriketu, který je v zemi velmi populárním sportem, Virender Sehvag. „Indie je název udělený Brity a nadešel čas, abychom objevili náš původní název Bhárat,“ cituje ho agentura AFP. K upřednostnění názvu Bhárat se přihlásila i řada politiků z BJP.

Strana BJP vyznává ideologii hinduistického nacionalismu. Premiér Módí tak často kritizuje pozůstatky „koloniální mentality“ v chování a myšlení Indů. Módího vláda již dříve nechala zrušit islámské názvy míst, které pocházely z období před britskou koloniální nadvládou.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist