Ruští vyšetřovatelé v neděli oficiálně potvrdili, že při středečním pádu letadla zemřel vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Na základě genetické analýzy uvedli, že identita zemřelých souhlasí se jmény uvedenými na seznamu pasažérů, v němž figurovalo i Prigožinovo jméno. Informují o tom tiskové agentury. Na palubě bylo s Prigožinem dalších devět lidí včetně dalších představitelů Wagnerovy skupiny.

Ruský úřad pro vyšetřování leteckých nehod už v pátek uvedl, že podrobil deset těl nalezených na místě pádu letounu testům DNA. „Podle výsledků byla stanovena totožnost všech deseti mrtvých. Souhlasí se seznamem pasažérů,“ uvedl úřad.

Podle předchozích informací byli na seznamu i Prigožinova pravá ruka Dmitrij Utkin a šéf logistiky Wagnerovy skupiny Valerij Čekalov.

Letadlo se ve středu zřítilo v Tverské oblasti, příčina neštěstí není dosud známá. K příčině se v nedělním prohlášení nevyjádřili ani vyšetřovatelé, píše agentura AP. Na internetu se ale kvůli Prigožinovým sporům s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nejvíce spekuluje o tom, že letoun byl sestřelen nebo že na jeho palubě explodovala bomba. Mluvčí ruského prezidenta v pátek jako „absolutní lež“ odmítl podezření Západu, že Prigožin byl zabit na příkaz z Kremlu.

Putin ve čtvrtek vyjádřil soustrast příbuzným cestujících, kteří byli na palubě letounu. Prigožina označil za talentovaného podnikatele se složitým osudem, který udělal i vážné chyby. Před dvěma měsíci, kdy Prigožin vedl neúspěšnou vzpouru a jeho žoldnéři táhli na Moskvu, o něm šéf Kremlu mluvil jako o zrádci.

Záplavu spikleneckých teorií na ruském internetu v neděli vyvolal čtyřicetivteřinový úryvek ze staršího rozhovoru, ve kterém šéf ruských žoldnéřů Prigožin říká, že by byl raději zabit, než aby své zemi lhal. Mluví také o letadle, které se ve vzduchu rozpadne. Upozornila na to agentura Reuters.

V klipu, který byl převzat z rozhovoru s ruským vojenským blogerem Semjonem Pegovem a původně zveřejněn 29. dubna, Prigožin řekl, že Rusko je na pokraji katastrofy, protože vedení resortu obrany postupně vyhazuje lidi, kteří mluví pravdu a odmítají podlézat nadřízeným.

„Dnes jsme dosáhli bodu varu,“ řekl Prigožin v klipu zveřejněném na kanálu Grey Zone, který patří žoldnéřské Wagnerově skupině. „Proč mluvím tak upřímně? Protože nemám právo lhát lidem, kteří budou žít v této zemi. Teď se jim lže. Raději mě zabijte,“ dodal. „Ale nebudu lhát, musím upřímně říci, že Rusko je na pokraji katastrofy. A pokud se dnes tyto šroubky neseřídí, pak se letadlo ve vzduchu rozpadne,“ prohlásil.

Během několika hodin se objevily stovky reakcí. „Ale věděl,“ napsal v první reakci jeden z uživatelů.

Některé příspěvky spekulovaly, že Prigožin zůstal naživu. „Brzy vyskočí z tabatěrky a přiměje čerty mluvit,“ předpověděl jeden. Další uvedl, že by bylo skvělé, kdyby se Prigožin a generál Sergej Surovikin, odvolaný z funkce velitele ruského letectva v den pádu Prigožinova letadla, „vyvalovali na Jamajce, popíjeli koktejly a hulili obrovské jointy“.

Některé příspěvky ukazovaly prstem na Kreml. Jeden z komentátorů tvrdil, že havárie byla dílem prezidenta Putina: „Abyste to nepochopili, musíte být améba,“ napsal.

Některé příspěvky obviňovaly Francii, jiné Ukrajinu. Podle jednoho příspěvku Prigožina zabili Ukrajinci na rozkaz amerických tajných služeb a Anglosasů. „Je pro nás nevýhodné ztratit takového hrdinu,“ tvrdil, na což kdosi odpověděl třemi plačícími a smějícími se smajlíky.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.