Jedním z nejnovějších přírůstků v ukrajinském zbrojním arzenálu jsou dálkově ovládaná plavidla určená pro útoky na ruské síly v Černém moři. Píše to server stanice CNN, jejíž reportér námořní drony viděl na provizorní utajené ukrajinské vojenské základně u blíže nespecifikovaného jezera. Bezpilotní plavidla mohou plout až 800 kilometrů daleko, vybavena jsou zhruba 300 kilogramy výbušniny.

Šedě zbarvená loď na délku měří něco málo přes pět metrů a tvarem připomíná o něco širší kánoi. Nejnovější verze plavidla vyvinutého na Ukrajině váží až 100 kilogramů a dosáhne rychlosti až 80 kilometrů za hodinu. Řízené jsou z černého kufříku, který po otevření odhalí několik obrazovek, bezpočet spínačů, joysticky i tlačítka zakrytá krytkami, na kterých se skví nápisy jako "odpálit".

Drony, které dosud ukrajinská armáda držela v tajnosti, umožňují podle CNN zemi bez reálné námořní flotily na moři útočit i provádět výzvědné operace proti Rusku, které má u ukrajinských břehů výraznou početní i zbrojní převahu. Ukrajina námořní drony podle CNN použila mimo jiné k červencovému útoku na Krymský most, který vystavělo Rusko jako spojnici mezi svou pevninou a anektovaným Krymským poloostrovem.

Moskva z útoku podobně jako v případě exploze na stejném mostě loni v říjnu obvinila Ukrajinu. K říjnovému útoku se minulý týden přihlásila ukrajinská tajná služba SBU, k zásahu z poloviny července se Kyjev nevyjádřil.

Ukrajinské zdroje CNN potvrdily, že se bezpilotní plavidla podílela na nejméně dvou útocích - kromě toho nedávného na Krymský most i na úderu v krymském přístavu Sevastopol z loňského října.