Zahraniční turisté dál opouštějí řecký ostrov Rhodos, který zasáhly rozsáhlé lesní požáry. Letecké společnosti a cestovní kanceláře se je snaží dopravit domů repatriačními lety, uvedla stanice BBC. Do Česka se ve dvou letadlech vrátilo 450 klientů českých cestovních kanceláří, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Podle řecké ministryně cestovního ruchu nicméně situace na ostrově není kritická a mezinárodní letiště funguje normálně. Premiér Kyriakos Mitsotakis ale k požárům zuřícím na řadě míst země uvedl, že Řecko se nachází „ve válce“. V boji s plameny pomáhají i hasiči ze zahraničí.

Při nejrozsáhlejší evakuační operaci bylo o víkendu na Rhodu přepraveno do bezpečí více než 20 tisíc lidí z oblastí ohrožených požárem. Mnoho turistů čeká na repatriační lety v náhradním ubytování, kde podle BBC v některých případech není tekoucí voda. Celý ostrov se rovněž potýká s výpadky dodávek elektrické energie.

Společnost EasyJet na dnešek ohlásila dva repatriační lety a s dalšími devíti počítá v úterý. Nízkonákladové aerolinky Jet2 zrušily všechny lety na Rhodos v příštích sedmi dnech, svými letadly ale vyzvednou cestující, kteří již na ostrově pobývají. Letecký přepravce British Airways uvedl, že jeho lety na Rhodos pokračují normálně. Zákazníkům ale společnost umožnila bezplatně datum odletu změnit.

Cestovní kancelář Thomas Cook uvedla, že zrušila některé dovolené v postižených oblastech a nabízí vrácení peněz v plné výši. Německá cestovní kancelář TUI zrušila všechny své spoje na ostrov až do středy. Zákazníci se však mohou vrátit domů svými plánovanými lety.

Mezi evakuovanými je i řada českých turistů. Dvěma nočními repatriačními lety se ze Rhodu vrátilo zhruba 450 klientů českých cestovních kanceláří a další poletí, řekl v pondělí České televizi Martin Smolek, vrchní ředitel právní a konzulární sekce ministerstva zahraničí. České vládní speciály zatím do oblasti nevyrazí.

S likvidací požárů na Rhodu podle stanice BBC pomáhají hasiči ze zahraničí. Podle mluvčího řeckých hasičů Vasilise Varthakojannise požár u obce Asklipio hasí osm letadel, z nichž dvě vyslalo Turecko a jedno Chorvatsko. Egypt poslal do oblasti tři své hasičské vrtulníky a na ostrově jsou mimo jiné i slovenští hasiči. Český ministr vnitra Vít Rakušan řekl, že Česko je připraveno poslat zhruba padesátičlenný hasičský tým, pokud řecká strana nabídku pomoci akceptuje.

Požár na jihovýchodě Rhodu se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu a podle hasičů se v pondělí plameny znovu rozšířily u obce Gennadi. Turisté zde nejsou v ohrožení, neboť již v sobotu byli převezeni do bezpečí na sever ostrova.

Řecký premiér Mitsotakis podle stanice ERT řekl, že jeho země se nachází „ve válce“ a že bojuje s „důsledky klimatické krize“. Za to, že si dosud živel nevyžádal žádné oběti, poděkoval hasičům, civilní ochraně, armádě, pobřežní stráži i dobrovolníkům. Záchranné složky se podle něj poučily z tragédie v přímořském letovisku Mati, kde v roce 2018 oheň zabil 101 lidí. Na Rhodu podle předsedy vlády nynější požáry zasáhly asi deset procent ubytovacích kapacit.

Řecká ministryně cestovního ruchu Olga Kefalogianniová stanici BBC řekla, že mezinárodní letiště na Rhodu funguje normálně a že „pouze“ oblast o velikosti mezi 10 a 20 procenty rozlohy ostrova byla dotčena požárem. Situace na ostrově podle ní „není kritická“. Turisté by podle jejího názoru měli dál létat na Rhodos i Korfu, kde si požáry rovněž vynutily evakuaci.

Ministryně také řekla, že evakuovaní turisté našli náhradní ubytování v konferenčních centrech, sportovních halách či soukromých domech, protože hotely v hlavní letní sezoně již nemají místo. Kefalogianniová vyjádřila lítost nad tím, že evakuace způsobila turistům nepříjemnosti, podle ní však byla „bezpečnost nejvyšší prioritou“. Zdůraznila také, že všichni evakuovaní jsou v bezpečí.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.