Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer ruší cesty na jih řeckého ostrova Rhodos, kde vypukl lesní požár a přiblížil se k turistickým centrům Kiotari a Lardos. Zákazníkům, kteří měli odletět v neděli ráno, nabídly obě cestovní kanceláře v sobotu bezplatné storno nebo změnu na jiný zájezd. Klienty, kteří byli v sobotu na Rhodosu evakuováni a v neděli měli odletět, se podařilo dostat do Česka.

Mateřská skupina obou cestovních kanceláří v neděli v noci vyšle repatriační let z Prahy, který přepraví Čechy z nejvíce zasažených oblastí. Let bude mít kapacitu 189 míst a obstará ho dopravce Smartwings. Podle mluvčího cestovní kanceláře Fischer Jana Bezděka je určený pro klienty, kteří byli evakuovaní z jihu ostrova během pátečního večera. „Zohledníme samozřejmě i třeba zdravotní stav klientů, to jestli jde o rodinu s dětmi nebo seniory,“ dodal.

Stejný krok oznámila v neděli odpoledne také cestovní kancelář Čedok. Rovněž její repatriační let pro klienty, kteří jsou v požárem zasažených oblastech ostrova Rhodos, obstará v neděli večer dopravce Smartwings.

Lidem, kteří mají na jih Rhodosu odcestovat v pondělí, nabídne Čedok změnu zájezdu či termínu. Cestovní kancelář Blue Style uvedla, že ruší zájezdy na jih ostrova, nabídne klientům změnu termínu, místa či stornování zájezdu. Lety na ostrov se podle Letiště Praha zatím neruší.

Na sociálních sítích si lidé v průběhu víkendu stěžují na nedostatek informací v souvislosti s naplánovanými zájezdy na Rhodos. Někteří uvádějí, že mají v nejbližších dnech odletět z Česka na Rhodos na dovolenou a cestovní kanceláře jim tvrdí, že zájezd nebude zrušen.

Bezděk uvedl, že obvolávají klienty podle data odletu, další termíny tak budou řešit podle vývoje situace na ostrově. „Prosíme tedy ty, kteří mají na Rhodos odletět až v průběhu následujícího týdne, aby v tuto chvíli neblokovali linky na našem call centru,“ uvedl Bezděk.

Mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková řekla, že cestovní kancelář měla na ostrově asi 300 evakuovaných klientů, kteří jsou v náhradních hotelech nebo v evakuačních centrech. „Většina lidí však má rezervované pobyty v jiných částech ostrova, kde nejsou žádná omezení,“ uvedla.

Mluvčí Letiště Praha Michal Procházka uvedl, že v noci na neděli přistály v Praze z Rhodosu dva lety, další přistál dopoledne. Všechna letadla byla společnosti Smartwings. Další let z Rhodosu přistane v Praze podle Procházky v neděli v noci. Dodal, že se zatím lety z řeckého ostrova neruší a nemění.

Požár na Rhodosu vyvolal podle místní policie největší evakuační operaci v dějinách Řecka. Podle agentury AFP muselo před plameny utéct kolem 30 tisíc lidí. Kvůli požárům na ostrově musely být evakuovány i stovky Čechů.

Podle odhadů českého ministerstva zahraničí je na Rhodosu nyní 4000 až 5000 českých turistů, velké části se ale krizová situace netýká, protože jsou v zatím bezpečné oblasti na severu ostrova. Právě tam leží i mezinárodní letiště.

Ministerstvo zahraničí vyšle do Řecka dva členy speciálního konzulárního týmu, kteří budou asistovat českých turistům. Na twitteru to po jednání se zástupci cestovních kanceláří uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „O situaci jsem informoval premiéra a ostatní členy vlády, v kontaktu jsme také s německými kolegy kvůli případné evakuaci českých občanů,“ napsal ministr. Dva důstojníky pošlou na řecký ostrov také hasiči.

Český letecký dopravce Smartwings v neděli vypraví evakuační let z řeckého ostrovu Rhodos také do Bratislavy. Let si objednaly slovenské cestovní kanceláře, aby z místa dostaly své klienty. Letadlo odletí v 18:55 místního času z Mezinárodního letiště Rhodos. Další lety pro slovenské cestovní kanceláře jsou podle ní v jednání.

Turisté, kteří pobývají na řeckém ostrově Rhodos sužovaném požáry, se mohou obracet na nouzovou linku českého velvyslanectví v Athénách. Telefonní číslo je +30 694 4733 769. Na twitteru o tom v neděli informovalo ministerstvo zahraničí.