Situace ohledně medvědů na Slovensku je vážná a stát ji bude muset vyřešit, řekl v úterý slovenský ministr životního prostředí Milan Chrenko po opakovaných střetech této chráněné šelmy s člověkem z uplynulých dnů. Ochranáři a lesníci v zemi se dlouhodobě přou o to, zda je tato chráněná šelma přemnožena. Téma případné regulace populace medvěda hnědého na Slovensku zasáhlo také do kampaně před zářijovými parlamentními volbami.

„Uvědomujeme si, jak vážná je situace, a snažíme se střety medvědů s lidmi řešit,“ řekl novinářům Chrenko po jednání parlamentního výboru pro zemědělství a životní prostředí, který jednal o situaci ohledně medvědů.

Chrenko uvedl, že v krátké době lze posílit zásahové týmy. Ty už v současnosti vyhledávají a utrácejí problémové medvědy, kteří například ztratili plachost, zaútočili na člověka či opakovaně chodí do obytných lokalit. Ministr chce také užší spolupráci úřadů, farmářů, ochranářů a lesníků. Z dlouhodobého hlediska podle ministra bude potřeba nastavit optimální úroveň populace šelmy.

Chrenko řekl, že podle dřívější studie Univerzity Karlovy je na Slovensku kolem 1200 medvědů. Slovenští myslivci tvrdí, že počty jsou mnohem vyšší.

Šéf parlamentu Boris Kollár řekl, že zásahové týmy nevyřeší vzniklý problém. Za nutnost označil odlovení stovek medvědů. Podobně se už dříve vyjádřili někteří další politici a myslivci.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí zase uvedla, že není správné podceňovat či ignorovat střety medvěda s člověkem a ztrátu plachosti této šelmy.

Už dříve debatu o možném přemnožení medvědů a potřebě regulace jejich počtu na Slovensku vyvolaly opakované střety šelmy s turisty či lesníky a předloňský první případ úmrtí člověka po útoku medvěda v novodobých dějinách Slovenska.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.