Roboti plivající jed proti milionům zdivočelých koček. Co se na první pohled zdá jako zápletka akčního hollywoodského trháku je ve skutečnosti reálným plánem australské vlády. Kočky domácí, které nemají přirozeného nepřítele, se na kontinentu přemnožily a likvidují australské původní druhy, píší místní média.

Cílem vlády je do pěti let zlikvidovat šest milionů divokých koček. Nasadí proti nim 15 robotů s nejmodernějším vybavením včetně kamer, laserů či solárního napájení, kteří své kočičí protivníky rozpoznají podle siluety a způsobu, jakým se pohybují. Jakmile malou šelmu zaměří, robot pojmenovaný s odkazem na latinský název kočky (felis catus) Felixer jí na srst stříkne toxický gel označovaný jako jed 1080, který kočka požije při čištění kožichu. K jejímu úhynu stačí osm miligramů gelu.

Zdivočelé kočky domácí mají podle australského serveru WAToday každý den na svědomí život devíti milionů zvířat, včetně tří milionů savců, 1,7 milionu plazů či milionu ptáků. V domácnostech hýčkané kočky jsou na izolovaném kontinentu nejničivějším živočišným druhem a ročně australskou ekonomiku stojí 300 milionů australských dolarů. Ty australské úřady vynaloží na nápravu škod, ale i na opatření na regulaci populace, jako jsou návnady a pasti.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.