Mongolsko se přidalo k Brazílii, Chorvatsku nebo rumunskému Banátu a začalo používat české značení turistických cest a stezek. Příslušné memorandum v pondělí podepsali v Brně zástupci Klubu českých turistů (KČT) a mongolského turistického spolku Mongolian Walking Association (MWA). První symbolické značení se uskutečnilo 15. června a školení pro mongolské značkaře začne letos v září, uvedl v úterý Klub českých turistů v tiskové zprávě.

„Již v květnu 2023 jsme zaslali mongolskému protějšku podepsanou smlouvu o právech na používání turistického značení podle české metodiky. Jsem rád, že tímto memorandem prohlubujeme formu užší spolupráce,“ uvedl předseda KČT Jiří Homolka. První symbolické značení vede v Mongolsku na horu Bogd úl jižně od hlavního města Ulánbátaru.

„V Mongolsku prudce roste zájem o pěší turistiku. Neexistuje zde přitom žádný jednotný systém značení,“ uvedl český velvyslanec v zemi Jan Vytopil, který stál také u zahájení značení stezek na Filipínách. Připomněl, že Mongolsko letos zrušilo víza pro řadu zemí včetně České republiky. „Doufáme, že české značky provedou po krásné přírodě i cestovatele ze zahraničí,“ dodal velvyslanec.

Organizace se v memorandu dohodly, že KČT poskytne MWA například školení značkařů nebo příručku značení turistických tras v angličtině. Do školení se zapojí také studenti Mendelovy univerzity v Brně, kteří do Mongolska odletí na konci září. „Mongolsko vyhlásilo rok 2023 rokem turismu. Vytváření přehledných turistických stezek výrazně přispěje k atraktivitě místní pěší turistiky,“ uvedl předseda MWA Bolor-Erdene Bátar.

Prahu v květnu navštívila mongolská ministryně zahraničí Batceceg Batmunch, která se na jednání s českým protějškem Janem Lipavským dohodla mimo jiné na rozvoji mongolsko-českého turismu. Oznámila také, že mongolská společnost Eznis Airways bude od června vypravovat přímé lety z Prahy do Ulánbátaru. Letenky nicméně zatím dostupné nejsou.

Klub českých turistů založila v roce 1888 skupina vlastenců kolem Vojty Náprstka. Jedním z hlavních úkolů činnosti je už od založení právě značení a údržba turistických cest. Právě díky činnosti neúnavných značkařů má Česko jednu z nejhustších sítí značených turistických tras v Evropě a díky průběžnému systému obnovy a údržby i jednu z nejkvalitnějších.

Na celém území ČR se mohou turisté setkat s malými čtverci s barevným pruhem uprostřed, namalovanými na stromech, sloupech nebo kamenech u cest. Kromě pěších tras jsou v poslední době značeny též trasy pro cyklisty, běžkaře, jezdce na koních i vozíčkáře. Orientační značky měly zpočátku výhradně červeno-bílé provedení. Jak se však síť tras rozrůstala a jednotlivé cesty se začaly křížit, vznikl na některých místech nepříjemný zmatek. Proto se některé trasy začaly značit modře, od roku 1916 byly přibrány ještě barvy zelená a žlutá.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.