Žoldnéře z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny plně financoval ruský stát. Jen od loňského do letošního května skupině Jevgenije Prigožina vyplatil více než 86 miliard rublů (asi 21,7 miliardy korun), uvedl v úterý ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojáky.

„Jen od května 2022 do května 2023 stát vyplatil Wagnerově společnosti 86,262 miliardy rublů na výplaty a prémie,“ řekl Putin podle tiskových agentur. Dodal, že na výplaty připadlo 70,384 miliardy, na prémie 15,877 miliardy a na „pojištění“ navíc ještě dalších 110,179 miliardy rublů (asi 27,8 miliardy korun).

Prezident tuto poslední položku blíže nijak nevysvětlil, poznamenal list Kommersant na webu a připomněl, že šéf wagnerovců Prigožin dříve tvrdil, že svou žoldnéřskou společnost financoval sám, než si „globální rozšíření“ jejich aktivit vynutilo hledat i jiné zdroje financování.

Prigožin v pátek zorganizoval tažení svých mužů na Moskvu, prý na protest proti armádnímu velení. Podle sobotní dohody o ukončení vzpoury se má Prigožin přesunout do Běloruska, oficiálně ale příjezd šéfa wagnerovců potvrzen nebyl. Putin v pondělním projevu k národu vyzval členy Wagnerovy skupiny, aby vstoupili do armády nebo odešli do Běloruska.

Agenti ruské tajné služby FSB v sobotu v Petrohradě našli a zajistili celkem asi čtyři miliardy rublů, které podle tamního zpravodajského serveru Fontanka patří Prigožinovi. Ten na sociálních sítích potvrdil, že se jednalo o jeho peníze, a dodal, že na věci nevidí nic strašného. Byly podle něj určeny na platy příslušníků skupiny, na kompenzace příbuzným zabitých bojovníků a na některé další účely.

Putin v úterý také přislíbil zúčtovat s těmi, kdo umožnili společnosti Konkord, jejíž součástí byla Wagnerova skupina, vydělávat na dodávkách potravin vojákům. „Financování (skupiny) plně převzal stát, ale část této skupiny, společnost Konkord, současně vydělala 80 miliard rublů (asi 20,18 miliardy Kč),“ řekl Putin. „Doufám, že během této práce nikdo nic neukradl anebo ukradl méně. Samozřejmě se tím vším budeme zabývat,“ prohlásil.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.