Běloruský lídr Alexandr Lukašenko v úterý prohlásil, že během víkendové vzpoury wagnerovců nařídil běloruské armádě, aby byla „připravena k boji“. Informovala o tom běloruská státní agentura Belta. Lukašenko je hlavním spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten čelil krátké ozbrojené vzpouře, v jejímž čele stál šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

„Nebudu skrývat, že bylo bolestivé sledovat události, které se odehrály na jihu Ruska,“ uvedl Lukašenko. „Vydal jsem veškeré rozkazy k tomu, aby byla armáda kompletně připravená k boji. Nikdo, ani usmrkanci na telegramových kanálech, proti tomu neprotestoval. (...) Armáda, všechny ozbrojené síly, včetně policie a speciálních jednotek, byly do poledne uvedeny do plné bojové pohotovosti,“ řekl Lukašenko.

Vytrvalé spory mezi wagnerovci a ruskou armádou byly špatně řešeny a vyvolaly víkendovou konfrontaci, řekl podle agentury AFP Lukašenko novinářům. Přiznal, že se situace vymkla z rukou, a dodal, že „v tomto příběhu nejsou žádní hrdinové“.

Vzpouru wagnerovců ukončila v sobotu k večeru dohoda mezi Putinem a Prigožinem, kterou podle ruských médií zprostředkoval Lukašenko. Putin v pondělí řekl, že členové Wagnerovy skupiny se buď mohou přesunout do Běloruska, kam měl podle Kremlu na základě sobotní dohody dorazit i Prigožin, nebo vstoupit do ruské armády. Podle běloruské skupiny Hajun, která monitoruje pohyby ruských sil, Prigožinovo letadlo v úterý přistálo u Minsku.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.