Ruská tajná služba FSB stále oficiálně vyšetřuje šéfa Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenije Prigožina kvůli podezření z organizování ozbrojené vzpoury, píše v pondělí ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Uvedl, že pro to, aby FSB přijala jiné rozhodnutí, uplynulo příliš málo času. Později tuto informaci přinesly i tři ruské státní agentury TASS, Interfax a RIA Novosti.

„Trestní řízení zastaveno nebylo, vyšetřování pokračuje,“ řekl agentuře Interfax nejmenovaný činitel z ruské generální prokuratury.

Trestní řízení proti Prigožinovi bylo zahájeno v pátek večer poté, co obvinil ruskou armádu, že ostřelovala pozice wagnerovců, a oznámil, že vyráží „na pochod spravedlnosti“ na Moskvu proti vedení ruských ozbrojených sil. Prigožin dlouhodobě v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu kritizuje hlavně ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova.

V sobotu večer Prigožin pochod na Moskvu zastavil a oznámil, že se jeho bojovníci stahují do táborů. Mluvčí Kremlu řekl, že trestní řízení proti šéfovi wagnerovců bylo zastaveno a ten, že odjede do Běloruska. Peskov také uvedl, že bojovníci Wagnerovy skupiny, kteří se vzpoury účastnili, vzhledem ke svým válečným zásluhám stíháni nebudou, a část žoldnéřů, kteří se pochodu neúčastnili, podepíše smlouvy s ministerstvem obrany.

O tom, kde se Prigožin v současnosti nachází, se však nic neví, podotýká ruskojazyčný servis BBC. Není ani jasné, zda se jeho žoldnéři budou dál účastnit bojů na Ukrajině a jejich status zůstává nejasný, napsal například server CNN, který komunikoval s Prigožinovým tiskovým servisem. „Veškeré vaše otázky budou Jevgeniji Viktorovičovi (Prigožinovi) předány. Všem posílá pozdravy a na otázky odpoví, až bude mít k dispozici řádné komunikační prostředky,“ píše se v odpovědi.

Na Prigožinově kanálu na Telegramu, kde se v posledních týdnech objevovalo až několik příspěvků denně a kde byla v sobotu zveřejněna více než desítka hlasových vzkazů, je od sobotního večera ticho. Poslední zprávou je potvrzení Prigožina o tom, že se jeho bojovníci stahují z pochodu na Moskvu. Rusko tvrdí, že tažení zastavila dohoda zprostředkovaná běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem. Prigožin dohodu nepotvrdil, připomíná CNN.

Ruští představitelé o víkendu v souvislosti s ozbrojenou vzpourou vyjadřovali podporu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a vyzývali k jednotě. Podobně se dnes vyjádřil i ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého si Rusko prochází „nejdůležitějším obdobím ve svých dějinách“, a je proto potřeba „udržovat jednotu“, píše agentura TASS. Podle agentury Reuters premiér na schůzi svého kabinetu hovořil o „nedávné výzvě pro stabilitu“ Ruska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist