Členské státy OSN v pondělí schválily mezinárodní smlouvu o ochraně oceánů. Smlouva, označovaná odborníky i politiky za přelomovou, má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání. O smlouvě se jednalo 15 let. Její přijetí ocenil generální tajemník OSN António Guterres, uvedla agentura AFP.

Hlavním cílem dohody je zajistit, aby se v budoucnosti nejméně 30 procent plochy oceánů zařadilo mezi chráněné oblasti, uvedla agentura DPA. Mořské ekosystémy ohrožují změny klimatu, znečištění a nadměrný rybolov. Vědci prokázali, že oceán oplývá bohatou, často mikroskopickou, biologickou rozmanitostí. Je zdrojem poloviny kyslíku, který dýcháme, a omezuje globální oteplování tím, že absorbuje značnou část oxidu uhličitého produkovaného lidskou činností, píše AFP.

„Smlouva byla přijata,“ oznámila za všeobecného potlesku předsedkyně konference OSN o ochraně oceánů Rena Leeová.

„Oceán je hybnou silou naší planety. Dnes jste oceánu vdechli nový život a novou naději, aby měl šanci bojovat,“ komentoval dohodu Guterres a označil ji za „historický úspěch“.

Navzdory přijetí konsenzem vyjádřilo Rusko výhrady a některé části textu označilo za „naprosto nepřijatelné“.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist