Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) chtějí rozšířit zapojení umělé inteligence (AI) do řízení železniční dopravy, slibují si od toho rychlejší reakce na mimořádnosti, a tak i méně zpoždění. DB ve svém sdělení uvedly, že díky AI se v loňském roce na městské a příměstské železnici S-Bahn ve Stuttgartu, Mnichově a v regionu Rýn-Mohan podařilo předejít 58 000 minut zpoždění.

„Pomocí umělé inteligence zajišťujeme našim zákazníkům více přesnosti a spolehlivosti. Nástroj AI zároveň usnadňuje práci našim dispečerům,“ uvedla Daniela Gerd tom Markottenová, která má ve vedení drah na starosti digitalizaci.

Dráhy DB zatím podporu umělé inteligence používají k odbavování vlaků S-Bahn ve Stuttgartu, Mnichově a v integrovaném dopravním systému Rýn-Mohan v okolí Frankfurtu nad Mohanem, Wiesbadenu, Mohuče a Darmstadtu. Ve druhé polovině letošního roku bude AI podporovat řízení městské a příměstské železnice S-Bahn také v Berlíně a od příštího roku v Hamburku. Jen pro letošní rok DB předpokládají, že díky zapojení umělé inteligence se v Německu podaří předejít 90 000 minut zpoždění.

Vedle uzavřeného železničního systému S-Bahn, který funguje odděleně od ostatní železniční dopravy, testují dráhy umělou inteligenci na trati mezi Elmshornem a ostrovem Sylt. „V tomto úseku funguje AI poprvé mimo uzavřený systém S-Bahn, musí se tak vypořádat se smíšenou dopravou, tedy nákladní, regionální a dálkovou. Pokud zkoušky skončí úspěšně, bude v dalším kroku nasazena na velmi vytíženou trasu mezi Mannheimem a Basilejí,“ uvedly DB.

Dráhy k podpoře řízení dopravy používají vlastní nástroj umělé inteligence, který v reálném čase propočítává různé varianty řešení dopravních situací. Takto vypracované návrhy pak umožní dispečerům rychleji zasáhnout, a předejít tak tomu, aby ostatní vlaky musely zpomalovat a zastavovat, když jiná souprava blokuje úsek trati.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist