Evropský parlament (EP) schválil nová pravidla pro výrobu baterií a nakládání s bateriovým odpadem. Ta stanoví přísnější cíle pro sběr odpadu z baterií a navíc usnadní život majitelům mobilů či tabletů. Baterie mají být podle nových pravidel opět snadno vyměnitelné, podobně jako to bylo v počátcích éry chytrých telefonů.

Nová pravidla o bateriích, která začnou platit po formálním potvrzení Radou EU, také zavádí jakýsi elektronický pas pro určité typy baterií, například pro lehké dopravní prostředky či pro baterie pro elektromobily. Na štítku s QR kódem bude muset být, zřejmě od roku 2027, mimo jiné informace o původu, výkonu, životnosti i chemickém složení baterie.

Výrobci budou muset uvádět podíl recyklovaných složek, který budou muset postupně navyšovat. Pravidla stanoví i přísnější cíle pro sběr odpadu z baterií.

„Potřebujeme se přenést dál od tradičního modelu ‚vyrob, spotřebuj, vyhoď‘ k situaci, kdy zachování nebo recyklace výrobku bude mít vždy přednost. Naším cílem je tedy snížit dopad na životní prostředí,“ řekl k novým pravidlům europoslanec Mikuláš Peksa. Podle něj jde ale také o snížení závislosti na dovozu kritických surovin, které jsou k výrobě baterií potřeba.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.