Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva proti ruským invazním silám začala, píše na svém webu americká stanice ABC News a list The Washington Post s odvoláním na nejmenované ukrajinské zdroje. Kyjev zatím protiútok oficiálně nepotvrdil. „Takovou informaci nemáme,“ prohlásil dokonce podle Reuters mluvčí ukrajinského generálního štábu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury Interfax tvrdil, že v noci na čtvrtek se ukrajinská armáda v Záporožské oblasti pokusila prolomit ruskou obranu – a že Rusové útok odrazili.

Ukrajinská protiofenziva se zřejmě rozbíhala už několik dnů, píše ABC News, která se odvolává na poznatky amerického Institutu pro studium války (ISW). V posledních hodinách podle americké stanice nicméně došlo k významnému vývoji – přicházejí zprávy o velké bitvě jižně od města Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Dva ukrajinští představitelé, včetně zdroje blízkého prezidentovi Volodymyru Zelenskému, stanici potvrdili, že se nyní odehrává aktivní fáze protiofenzivy. 

Podle listu The Washington Post ukrajinští vojáci – včetně specializovaných útočných sil vyzbrojených západními zbraněmi a vycvičených v taktice NATO – v noci zintenzivnili údery na ruské pozice na jihovýchodě země. Tím podle čtyř zdrojů z ukrajinských ozbrojených sil zahájili významný tlak na ruské síly, píše deník.

O dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je získat zpět Ruskem okupovaná ukrajinská území na východě a jihu země, se hovoří už několik dní. Kyjev odmítal opakovaná tvrzení ruských zdrojů o tom, že protiútok už začal. Ukrajinský generální štáb ve čtvrtečním ranním přehledu situace na bojišti jen poznamenal, že ruské jednotky na záporožském a chersonském úseku fronty pokračují v obraně.

Představitel Moskvou dosazené správy okupované části regionu Vladimir Rogov uvedl, že ukrajinské síly v noci podnikly první velký tankový útok na frontě v Záporožské oblasti. Ukrajinci zaútočili u města Orichiv, asi 60 kilometrů jihovýchodně od Záporoží, napsal na sociální síti Rogov. Zároveň tvrdil, že se ruským silám podařilo útok odrazit. Podobně se odpoledne vyjádřil šéf ruského resortu obrany.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.