Ozbrojená skupina Ruský dobrovolnický sbor tvrdí, že získala pod svoji kontrolu obec Novaja Tavolžanka v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou. Gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov přiznal, že ruské vládní složky se do obce kvůli ostřelování nemohou dostat. Informoval o tom ve svém ruskojazyčném vydání web BBC News.

Údajné ovládnutí obce, která má zhruba 5000 obyvatel, ohlásila milice ve videu na komunikační platformě Telegram. „Novaja Tavolžanka dál nezajímá regionální ani federální úřady. Jediné zastoupení v opuštěné obci má Ruský dobrovolnický sbor,“ uvedlo uskupení v komentáři k videu, které ukazuje dva ozbrojené muže stojící na pusté ulici s praporem milice.

Soudě podle pondělního vyjádření gubernátora Belgorodské oblasti většina obyvatel z obce uprchla. Gubernátor v pondělí zároveň přiznal, že úřady nemají možnost zjistit, jaká je v Nové Tavolžance aktuální situace. „Dnes tam zatím nemůžeme vstoupit. Víme, že tam je podle šéfa okruhu zhruba 100 lidí, ale ostřelování nám v posledních dvou dnech neumožňuje informaci upřesnit,“ citovala BBC jeho vyjádření zveřejněné na sociální síti VKontaktě.

Ozbrojené střety v Belgorodské oblasti vypukly před dvěma týdny. K útokům se přihlásily nejprve Ruský dobrovolnický sbor a Legie Svoboda Rusku, které podle dostupných informací tvoří zřejmě Rusové působící na Ukrajině. O víkendu své zapojení ohlásil mimo to také takzvaný Polský dobrovolnický sbor, jenž působí na straně ukrajinských ozbrojených sil.

Úřady Belgorodské oblasti kromě toho pravidelně informují o ostřelování nebo útocích bezpilotních letounů. Kyjev své zapojení do těchto útoků nepřiznává.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.