Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.

Zelenskyj nařídil ministerstvu strategického průmyslu a ministerstvu vnitra, aby provedly úplný audit všech ochranných struktur na Ukrajině. Už ve čtvrtek uvedl, že kryty musí být neustále přístupné a že za jejich provoz a dostupnost zodpovídají místní úřady.

Kličko na pátečním zasedání vedení hlavního města připustil, že za incident nese určitou zodpovědnost, zároveň však uvedl, že vinní jsou i jiní - zejména spojenci ukrajinského prezidenta. Výdaje na kryty v kyjevských čtvrtích, které vedou z větší části příslušníci Zelenského strany Sluha národa, jsou podle něj „krajně neuspokojivé“. Zodpovědná je i městská vojenská správa, kterou vede prezidentem jmenovaný člověk, řekl Kličko.

Mezi oběma politiky panují neshody dlouhodobě. Zelenskyj například loni v listopadu Klička kritizoval za jeho práci při zřizování nouzových přístřešků pro lidi, kteří jsou kvůli ruským útokům bez elektřiny a tepla.

Rusko v květnu i v prvních červnových dnech zintenzivnilo vzdušné útoky na ukrajinskou metropoli. Úder v noci na čtvrtek si vyžádal život devítileté dívky, její matky a další ženy. Podle ukrajinských médií se ženy s dívkou a dalšími lidmi snažili dostat do protileteckého krytu v kyjevské Desňanské čtvrti, ale nikdo jim neotevřel. Na místo pak dopadly zřejmě trosky jedné z raket, které odpálilo Rusko.

Kličko po tragédii uvedl, že nařídil vedoucím městských částí, aby okamžitě zkontrolovali, zda jsou všechny kryty v Kyjevě přístupné. Ruskojazyčný server BBC nicméně uvedl, že se v některých ukrajinských městech včetně Kyjeva od poloviny letošního května hromadí stížnosti obyvatel ohledně zavřených krytů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist