Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.

Zelenskyj nařídil ministerstvu strategického průmyslu a ministerstvu vnitra, aby provedly úplný audit všech ochranných struktur na Ukrajině. Už ve čtvrtek uvedl, že kryty musí být neustále přístupné a že za jejich provoz a dostupnost zodpovídají místní úřady.

Kličko na pátečním zasedání vedení hlavního města připustil, že za incident nese určitou zodpovědnost, zároveň však uvedl, že vinní jsou i jiní - zejména spojenci ukrajinského prezidenta. Výdaje na kryty v kyjevských čtvrtích, které vedou z větší části příslušníci Zelenského strany Sluha národa, jsou podle něj „krajně neuspokojivé“. Zodpovědná je i městská vojenská správa, kterou vede prezidentem jmenovaný člověk, řekl Kličko.

Mezi oběma politiky panují neshody dlouhodobě. Zelenskyj například loni v listopadu Klička kritizoval za jeho práci při zřizování nouzových přístřešků pro lidi, kteří jsou kvůli ruským útokům bez elektřiny a tepla.

Rusko v květnu i v prvních červnových dnech zintenzivnilo vzdušné útoky na ukrajinskou metropoli. Úder v noci na čtvrtek si vyžádal život devítileté dívky, její matky a další ženy. Podle ukrajinských médií se ženy s dívkou a dalšími lidmi snažili dostat do protileteckého krytu v kyjevské Desňanské čtvrti, ale nikdo jim neotevřel. Na místo pak dopadly zřejmě trosky jedné z raket, které odpálilo Rusko.

Kličko po tragédii uvedl, že nařídil vedoucím městských částí, aby okamžitě zkontrolovali, zda jsou všechny kryty v Kyjevě přístupné. Ruskojazyčný server BBC nicméně uvedl, že se v některých ukrajinských městech včetně Kyjeva od poloviny letošního května hromadí stížnosti obyvatel ohledně zavřených krytů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.