Kvůli selhání elektronických bran, které urychlují pasové kontroly, se v sobotu na britských letištích tvoří dlouhé fronty. Po příletu se tak cestující musejí připravit až na několikahodinové čekání, uvedla agentura AP. Problém se týká všech letišť, na kterých je kvůli svátečnímu víkendu ještě rušnější provoz než obvykle, upozornila stanice BBC.

Za hraniční kontroly zodpovídá ministerstvo vnitra. To sdělilo, že se snaží problém vyřešit.

Elektronické kontrolní brány mohou díky technologii rozpoznávání obličeje využívat držitelé pasů s elektronickými čipy, což urychluje odbavení. Nyní musejí všichni cestující projít standardní kontrolou.

Brány na londýnských letištích Heathrow a Gatwick i na dalších britských letištích přestaly fungovat v pátek večer. Jejich provozovatelé požádali cestující o trpělivost a omluvili se za očekávaná zpoždění.

Mluvčí letiště Gatwick v sobotu uvedl, že fronty jsou zatím snesitelné, během dne má nicméně letiště odbavit cestující z 800 příletů, takže situace se může zhoršit. Podle stanice Sky News cestující na sociálních sítích zveřejňují fotografie zástupů čekajících a píší o chaosu.

V Británii je 270 elektronických kontrolních bran. Využít je může až 86 procent lidí, kteří do země přicestují.