Ministři obrany Běloruska a Ruska Viktar Chrenin a Sergej Šojgu ve čtvrtek v Minsku podepsali dokumenty o rozmístění nestrategických jaderných zbraní v Bělorusku, ohlásila státní agentura Belta. Až dosud Rusko své jaderné zbraně mělo jen na svém území či na svých plavidlech a letounech. Šojgu podle ruské agentury TASS uvedl, že Rusko jaderné zbraně nepředá Bělorusku, ale ponechá si nad nimi kontrolu.

Rozhodnutí o jejich nasazení zůstanou ruské straně,“ řekl Šojgu podle agentury TASS během podepisování dokumentů, které určují postup při rozmístění ruských nestrategických zbraní ve speciálním skladu ve spojenecké zemi.

Chrenin označil rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku za „odpověď na agresivní politiku“ Západu. Tento krok má podle ministra také přimět vedení západních zemí „zamyslet se nad nepřípustností další eskalace situace v regionu“.

Ruský prezident Vladimir Putin v březnu oznámil, že Rusko rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle Putina tím Moskva neporušuje žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní. Stavba skladu pro jaderné zbraně má být v Bělorusku dokončena k 1. červenci. Putin také řekl, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně, a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo střely Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.