V Suezském průplavu v Egyptě ve čtvrtek uvázla nákladní loď, která blokovala dopravu na jedné z nejvytíženějších vodních cest na světě. Loď plující pod hongkongskou vlajkou se nakonec podařilo vyprostit. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na provozovatele průplavu Leth Agencies a námořní radary. Podle správy kanálu se provoz obnoví po odtažení plavidla.

„Loď Xin Hai Tong 23 uvázla na kilometru 159,“ uvedla na Twitteru Leth Agencies. „Zůstala za ní čtyři plavidla z brzkého ranního konvoje a navíc skupina lodí, která měla podle plánu vplout do Suezského průplavu zhruba v 06:00 (05:00 SELČ),“ uvedl správce kanálu a dodal, že na vyproštění plavidla pracují remorkéry.

Loď dlouhá téměř 190 metrů vyplula z přístavu v Saúdské Arábii a je určena k přepravě volně loženého zboží, píše Reuters.

Kvůli silnému větru v roce 2021 uvázla v Suezském průplavu obrovská kontejnerová loď Ever Given, která na šest dní zastavila provoz v obou směrech a narušila celosvětový obchod.

Suezský průplav

■ Délka průplavu mezi Středozemním a Rudým mořem je 193 kilometrů. Vede z přístavu Port Said do přístavu Tewfik.

■ Otevřen byl v roce 1869 po deseti letech stavebních prací pod vedením francouzského inženýra Ferdinanda Lessepse. Nejnověji průplav prošel v roce 2010 rozšířením pro největší lodě, včetně takzvaných supertankerů. O pět let později byl postaven nový 35 kilometrů dlouhý úsek průplavu, který umožnil, aby mohly lodě plout nezávisle oběma směry.

■ Průplav zrychluje cestu mezi Evropou a Asií o dva týdny, které by jinak lodě ztratily plavbou kolem Afriky.

■ Minulý rok průplavem projelo téměř 19 tisíc lodí. To je v průměru 50 lodí denně. Poplatky se pohybují kolem 300 tisíc dolarů za průměrnou loď.

■ Během válek Egypta s Izraelem byl průplav několikrát uzavřen. Naposledy za jomkipurské války v roce 1973. Od června 1975 je znovu otevřen.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.