Guvernér státu Florida Ron DeSantis ve středu vstoupil do boje o nominaci Republikánské strany do amerických prezidentských voleb. Čtyřiačtyřicetiletý politik podal příslušné dokumenty, oznámila podle agentury Reuters federální volební komise. Volby se uskuteční v roce 2024 a DeSantisovým hlavním soupeřem o republikánskou nominaci bude bývalý prezident Donald Trump.

Ron DeSantis plánoval své rozhodnutí o kandidatuře oznámit během středeční debaty se šéfem Twitteru Elonem Muskem, volební komise ho ale s oznámením předběhla. Debata s Muskem by se podle agentury AP měla odehrát v 18:00 místního času (o půlnoci SELČ).

DeSantis strávil několik let v Kongresu a v roce 2018 byl zvolen guvernérem Floridy právě i díky podpoře tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. V čele třetího nejlidnatějšího státu USA se zviditelnil odporem vůči pandemickým restrikcím a vlnou zákonů, kterými prosazuje priority voličského jádra republikánů od omezování práv sexuálních menšin a přístupu k jistým druhům zdravotní péče po uvolňování regulace zbraní.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.