Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle svého představitele popřel, že by Bachmut obsadili Rusové. Stanici CNN to řekl Zelenského mluvčí Serhij Nykyforov. Prezidentova slova chápaná jako potvrzení pádu Bachmutu se podle něj týkala jiné části novinářské otázky a měla opačný význam.

„Pane prezidente, je Bachmut stále v ukrajinských rukou? Rusové řekli, že Bachmut dobyli,“ zněl novinářský dotaz, na který Zelenskyj odpověděl: „Myslím, že ne. Ale musíte pochopit, že tam nic není, všechno zničili, nejsou tam žádné budovy... dnes je Bachmut jen v našich srdcích“.

Zelenskyj žurnalistům odpovídal v japonské Hirošimě před jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem. Situace kolem Bachmutu tedy zůstává nadále nejasná. Ofenzivní operaci zaměřenou na jeho dobytí vedly v posledních dnech jednotky ruské soukromé vojenské Wagnerovy skupiny. Jejich šéf Jevgenij Prigožin už v sobotu odpoledne oznámil pomyslné stržení ukrajinské vlajky s tím, že obsazené město wagnerovci předají ruskému ministerstvu obrany a sami začnou Bachmut opouštět od 25. května.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová vzápětí reagovala prohlášením, že situace je kritická, ale že ukrajinští obránci se stále drží v jedné čtvrti na jihozápadě města, konkrétně v některých průmyslových a infrastrukturních objektech a také rezidenční oblasti čtvrti přezdívané Letadlo, která je podle ruského nezávislého portálu Meduza na kopci. Ruské jednotky podle ní brání části města, které ovládají.

Před několika dny se také objevovaly zprávy o rychlém ukrajinském postupu v oblastech po severním a jižním obvodu města. Dobytí Bachmutu nicméně kromě Prigožina oznámilo v pozdních večerních hodinách v sobotu i ruské ministerstvo obrany. 

Pokud by ukrajinská obrana města skutečně selhala definitivně, skončil by nejdelší a nejkrvavější boj zatím patnáctiměsíční války na Ukrajině, který přiměl analytiky používat termín „opotřebovávací válka“. Západní pozorovatelé, včetně vedoucích politiků nicméně opakovaně uváděli, že město Bachmut, ležící asi 70 kilometrů severně od Doněcku, má jen omezený strategický význam pro další průběh války.

Kreml mezitím ohlásil konec ruské operace zaměřené na obsazení Bachmutu, hodlá rozdat vyznamenání.