Ukrajinští obránci převzali iniciativu a během čtvrtka dosáhli v útočných operacích v okolí Bachmutu na východě země takticky významných úspěchů. Ve své poslední analýze to napsal americký Institut pro studium války (ISW). Zprávy o dílčích úspěších ukrajinských sil u Bachmutu přicházejí už řadu dní, informují o nich Ukrajinci. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin v pátek podle agentury Reuters přiznal, že se jeho silám toto město zřejmě v příštích dnech dobýt nepodaří.

„Bachmut stále nebyl dobyt,“ uvedl Prigožin v hlasové zprávě zveřejněné na Telegramu. „Je nepravděpodobné, že se ho zítra nebo pozítří povede získat,“ doplnil šéf wagnerovců. Rusko se Bachmut snaží dobýt už řadu měsíců. Velkou část ruských jednotek tam tvoří právě Prigožinovi žoldnéři. Reuters tuto bitvu označuje za nejdelší a nejkrvavější z celé války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí loni v únoru. Ruské síly podle nedávného Prigožinova prohlášení obsadily přes 95 procent města.

Ukrajinští obránci se však nevzdávají a v poslední době představitelé ukrajinských ozbrojených sil informují o dílčích územních ziscích při protiútocích, zejména na křídlech u Bachmutu. Kyjev v uplynulých dnech uvedl, že ukrajinské jednotky zesílily tlak na ruské síly severně a jižně od města.

To ve své poslední zprávě do jisté míry potvrzuje také americký ISW, který se odvolává na ukrajinské armádní představitele, ale také na ruské vojenské blogery a Prigožina. „Několik ruských vojenských blogerů tvrdilo, že ukrajinské síly prorazily ruské obranné linie jižně a jihozápadně od obce Ivanivske (asi šest kilometrů západně od Bachmutu) a severozápadně od Kliščijivky (šest kilometrů jihozápadně od Bachmutu),“ píše mimo jiné institut.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová v pátek uvedla, že invazní jednotky se snaží znovu získat území, které kolem Bachmutu ztratily, ale ukrajinští obránci jejich snahy odrážejí. Rusové získali určité území uvnitř samotného města, ale nemají ho pod kontrolou a boje pokračují, uvedla Maljarová podle Reuters v televizi.

Ukrajinský generální štáb ve svém ranním přehledu o vývoji bojů píše, že Rusové nadále soustřeďují své válečné úsilí u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky a Marjinky v Doněcké oblasti. V Bachmutu podle něj invazní armáda pokračuje v útočných operacích a vojáci svádí o město těžké boje.

Britské ministerstvo obrany se ve své poslední zprávě o vývoji bojů věnuje čtvrtečním informacím o vykolejení vlaku s obilím u Simferopolu na ukrajinském poloostrově Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Podle krymské železniční společnosti souprava vykolejila „v důsledku zásahu nepovolaných osob do železničního provozu“. Telegramový kanál Baza psal o explozi na trati v tomto regionu.

Havárie zablokovala železniční trať do přístavu Sevastopol, kde má základnu ruská Černomořská flotila, poznamenal v pátek britský resort obrany. „Rusko přikročí k rychlé opravě, ale incident naruší dodávky zásob a potenciálně také zbraní, jako jsou řízené střely Kalibr, Černomořské flotile,“ píší Britové. Jakákoliv sabotáž v tomto regionu také podle nich zvýší obavy Kremlu ohledně jeho schopnosti chránit další klíčovou infrastrukturu na Krymu. „Poloostrov si zachovává zásadní psychologickou a logistickou roli v umožnění ruské války na Ukrajině,“ domnívá se britské ministerstvo.

Rusové u Bachmutu soustředí rezervisty

Ruské síly soustředily k Bachmutu většinu svých rezerv a značně tam posílily své řady, uvedla ve čtvrtek náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Rusové podle ní kromě toho v Bachmutu obnovili intenzivní útoky, ale ukrajinští obránci je všechny odrazili, mají pod kontrolou jihozápadní část města a na některých úsecích u Bachmutu postoupili až o půl kilometru. Podobná prohlášení nelze v podmínkách pokračujících bojů nezávisle ověřit.

„Nepřítel dnes celý den útočil na Bachmut. Všechny útoky naši obránci odrazili. V současné chvíli máme pod kontrolou jihozápadní část Bachmutu,“ napsala Maljarová na komunikační platformě Telegram. V minulých dnech ukrajinská strana hlásila, že na bachmutském úseku fronty přechází místy do lokálních protiútoků a dosahuje dílčích územních zisků.

I nyní podle Maljarové ukrajinští vojáci dosáhli určitého postupu. „V některých oblastech je postup našich jednotek o 500 metrů,“ napsala. Předtím dopoledne hovořil o ukrajinském postupu také mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj, který v televizi uvedl, že Ukrajincům se podařilo za předchozí den v oblasti Bachmutu překonat vzdálenost 150 až 1700 metrů. Nepřiblížil ale, kde přesně se postup odehrál.

Unikly zprávy o ukrajinské armádě. Je to síla, kterou nemá nikdo v Evropě, říká Bříza

Unikly zprávy o ukrajinské armádě. Je to síla, kterou nemá nikdo v Evropě, říká Bříza

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist