V březnu byl v moskevském metru zadržen muž za sledování snímků, které údajně diskreditují ruskou armádu. Policii na něj zavolal spolucestující, který si všiml, co muž v telefonu sleduje. O několik stanic později policisté Moskvana zadrželi a mobil mu prohlédli. Pak sepsali protokol o šíření extremistických materiálů a zadržený šel na čtrnáct dní do vězení.

Tato zpráva vyvolává spoustu otázek – jak je možné dovolat se na policii z metra, kde je špatný signál, a jak policie věděla, že muž ještě nevystoupil z vagonu?

Dříve jsem se nebála číst zprávy, když jsem seděla vedle cizích lidí. Spíše mi přišlo trapné číst na veřejnosti něco o sexu nebo menstruaci a radši jsem ztlumila jas displeje. Ale teď už si asi ani netroufnu diskutovat, aniž bych si byla jistá, že vlak přehluší můj hlas. Zeptala jsem se proto svých přátel – odvážných i méně odvážných – jak oni změnili své chování po zatčení onoho Moskvana.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.